| Metric | Q2 2021 | Q1 2021 | Q2 2020 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $190M | $174M | $154M | 9.2% | 23.5% |
| Op. Income | $64M | $36M | $38M | 76.3% | 71.1% |
| Gross Margin | 28.2% | 28.8% | 28.5% | -0.6pp | -0.3pp |
| Net Margin | 13.0% | 14.1% | 12.3% | -1.1pp | 0.7pp |
| EPS (Diluted) | $0.03 | $0.03 | $0.02 | 0.0% | 29.6% |
| Free Cash Flow | $73M | $6M | $34M | 1204.0% | 114.9% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $190M |
| Cost of Revenue | $137M |
| GROSS PROFIT | $54M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $9M |
| General & Administrative | $5M |
| SG&A Expenses | $14M |
| Other Expenses | -$25M |
| Operating Expenses | -$11M |
| Cost & Expenses | $126M |
| OPERATING INCOME | $64M |
| Interest Income | $685.0K |
| Interest Expense | $840.7K |
| Other Income/Expenses | -$45M |
| INCOME BEFORE TAX | $19M |
| Income Tax Expense | -$5M |
| Net Income from Continuing Ops | $25M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $25M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $25M |
| D&A | $39M |
| EBIT | $38M |
| EBITDA | $77M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $190M |
| Cost of Revenue | $137M |
| GROSS PROFIT | $54M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $9M |
| General & Administrative | $5M |
| SG&A Expenses | $14M |
| Other Expenses | -$25M |
| Operating Expenses | -$11M |
| Cost & Expenses | $126M |
| OPERATING INCOME | $64M |
| Interest Income | $685.0K |
| Interest Expense | $840.7K |
| Other Income/Expenses | -$45M |
| INCOME BEFORE TAX | $19M |
| Income Tax Expense | -$5M |
| Net Income from Continuing Ops | $25M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $25M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $25M |
| D&A | $39M |
| EBIT | $38M |
| EBITDA | $77M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $25M |
| Depreciation & Amortization | $39M |
| Stock-Based Compensation | $21.7K |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $47M |
| Change in Working Capital | -$6M |
| OPERATING CASH FLOW | $105M |
| Capital Expenditure | -$32M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | -$27M |
| NET CASH FROM INVESTING | -$59M |
| Net Debt Issuance | -$43M |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | -$19M |
| Other Financing Activities | $511.0K |
| NET CASH FROM FINANCING | -$61M |
| FREE CASH FLOW | $73M |
| Net Change in Cash | -$22M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $32M |
| Short-Term Investments | $2M |
| Net Receivables | $19M |
| Inventory | $1M |
| Other Current Assets | $3M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $58M |
| PP&E (Net) | $45M |
| Goodwill | $102.5K |
| Intangible Assets | $34M |
| Long-Term Investments | $2M |
| Tax Assets | $3M |
| Other Non-Current Assets | $791.3K |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $85M |
| TOTAL ASSETS | $143M |
| Account Payables | $10M |
| Short-Term Debt | $14M |
| Deferred Revenue | $1M |
| Other Current Liabilities | $9M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $36M |
| Long-Term Debt | $44M |
| Deferred Revenue NC | $479.4K |
| Deferred Tax Liabilities | $3M |
| Other Non-Current Liabilities | $4M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $55M |
| TOTAL LIABILITIES | $91M |
| Common Stock | $6M |
| Additional Paid-In Capital | $90.4K |
| Retained Earnings | $40M |
| Treasury Stock | -$328.0K |
| Accum. Other Comp. Income | $6M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $52M |
| Minority Interest | $538 |
| TOTAL EQUITY | $52M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $143M |
| Total Debt | $62M |
| Net Debt | $30M |