| Metric | Q1 2022 | Q4 2021 | Q1 2021 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $238M | $227M | $174M | 4.9% | 36.7% |
| Op. Income | $84M | $50M | $36M | 68.8% | 129.9% |
| Gross Margin | 29.0% | 30.4% | 28.8% | -1.4pp | 0.1pp |
| Net Margin | 7.5% | 13.6% | 14.1% | -6.1pp | -6.6pp |
| EPS (Diluted) | $0.02 | $0.04 | $0.03 | -41.1% | -26.8% |
| Free Cash Flow | $22M | $137M | $6M | -83.9% | 290.3% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $238M |
| Cost of Revenue | $169M |
| GROSS PROFIT | $69M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $12M |
| General & Administrative | $7M |
| SG&A Expenses | $19M |
| Other Expenses | -$34M |
| Operating Expenses | -$15M |
| Cost & Expenses | $154M |
| OPERATING INCOME | $84M |
| Interest Income | $485.5K |
| Interest Expense | $780.5K |
| Other Income/Expenses | -$63M |
| INCOME BEFORE TAX | $21M |
| Income Tax Expense | $3M |
| Net Income from Continuing Ops | $18M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $18M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $18M |
| D&A | $47M |
| EBIT | $48M |
| EBITDA | $95M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $238M |
| Cost of Revenue | $169M |
| GROSS PROFIT | $69M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $12M |
| General & Administrative | $7M |
| SG&A Expenses | $19M |
| Other Expenses | -$34M |
| Operating Expenses | -$15M |
| Cost & Expenses | $154M |
| OPERATING INCOME | $84M |
| Interest Income | $485.5K |
| Interest Expense | $780.5K |
| Other Income/Expenses | -$63M |
| INCOME BEFORE TAX | $21M |
| Income Tax Expense | $3M |
| Net Income from Continuing Ops | $18M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $18M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $18M |
| D&A | $47M |
| EBIT | $48M |
| EBITDA | $95M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $18M |
| Depreciation & Amortization | $47M |
| Stock-Based Compensation | $0 |
| Deferred Income Tax | $3M |
| Other Non-Cash Items | $61M |
| Change in Working Capital | -$54M |
| OPERATING CASH FLOW | $75M |
| Capital Expenditure | -$53M |
| Acquisitions (Net) | -$4M |
| Purchases of Investments | -$20M |
| Sales/Maturities of Investments | $1M |
| Other Investing Activities | -$35M |
| NET CASH FROM INVESTING | -$83M |
| Net Debt Issuance | $8M |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | -$70.2K |
| NET CASH FROM FINANCING | $8M |
| FREE CASH FLOW | $22M |
| Net Change in Cash | $4M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $29M |
| Short-Term Investments | $1M |
| Net Receivables | $13M |
| Inventory | $711.8K |
| Other Current Assets | $5M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $49M |
| PP&E (Net) | $33M |
| Goodwill | $2M |
| Intangible Assets | $21M |
| Long-Term Investments | $5M |
| Tax Assets | $3M |
| Other Non-Current Assets | $3M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $65M |
| TOTAL ASSETS | $114M |
| Account Payables | $11M |
| Short-Term Debt | $16M |
| Deferred Revenue | $965.7K |
| Other Current Liabilities | $441.6K |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $28M |
| Long-Term Debt | $43M |
| Deferred Revenue NC | $253.3K |
| Deferred Tax Liabilities | $1M |
| Other Non-Current Liabilities | $3M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $50M |
| TOTAL LIABILITIES | $79M |
| Common Stock | $3M |
| Additional Paid-In Capital | $53.5K |
| Retained Earnings | $29M |
| Treasury Stock | -$194.3K |
| Accum. Other Comp. Income | $3M |
| Other Equity | -$76 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $35M |
| Minority Interest | $473 |
| TOTAL EQUITY | $35M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $114M |
| Total Debt | $62M |
| Net Debt | $33M |