| Metric | FY 2006 | Prior Q | FY 2005 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $260M | — | — | — | — |
| Op. Income | $21M | — | — | — | — |
| Gross Margin | 34.3% | — | — | — | — |
| Net Margin | 4.1% | — | — | — | — |
| EPS (Diluted) | $2.89 | — | — | — | — |
| Free Cash Flow | $292.0K | — | — | — | — |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $260M |
| Cost of Revenue | $171M |
| GROSS PROFIT | $89M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $68M |
| SG&A Expenses | $68M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $68M |
| Cost & Expenses | $238M |
| OPERATING INCOME | $21M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $4M |
| Other Income/Expenses | -$4M |
| INCOME BEFORE TAX | $17M |
| Income Tax Expense | $7M |
| Net Income from Continuing Ops | $16M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $11M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $16M |
| D&A | $7M |
| EBIT | $30M |
| EBITDA | $38M |
| EPS | $3 |
| EPS Diluted | $3 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $260M |
| Cost of Revenue | $171M |
| GROSS PROFIT | $89M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $68M |
| SG&A Expenses | $68M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $68M |
| Cost & Expenses | $238M |
| OPERATING INCOME | $21M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $4M |
| Other Income/Expenses | -$4M |
| INCOME BEFORE TAX | $17M |
| Income Tax Expense | $7M |
| Net Income from Continuing Ops | $16M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $11M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $16M |
| D&A | $7M |
| EBIT | $30M |
| EBITDA | $38M |
| EPS | $3 |
| EPS Diluted | $3 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $11M |
| Depreciation & Amortization | $7M |
| Stock-Based Compensation | $235.0K |
| Deferred Income Tax | -$482.0K |
| Other Non-Cash Items | -$863.0K |
| Change in Working Capital | -$9M |
| OPERATING CASH FLOW | $7M |
| Capital Expenditure | -$7M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $15M |
| NET CASH FROM INVESTING | $8M |
| Net Debt Issuance | $7M |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | -$27M |
| NET CASH FROM FINANCING | -$17M |
| FREE CASH FLOW | $292.0K |
| Net Change in Cash | -$1M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $3M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $68M |
| Inventory | $11M |
| Other Current Assets | $16M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $85M |
| PP&E (Net) | $26M |
| Goodwill | $26M |
| Intangible Assets | $708.0K |
| Long-Term Investments | -$781.0K |
| Tax Assets | $781.0K |
| Other Non-Current Assets | $2M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $55M |
| TOTAL ASSETS | $140M |
| Account Payables | $11M |
| Short-Term Debt | $6M |
| Deferred Revenue | $17M |
| Other Current Liabilities | $8M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $36M |
| Long-Term Debt | $40M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $404.0K |
| Other Non-Current Liabilities | $9M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $40M |
| TOTAL LIABILITIES | $76M |
| Common Stock | $3M |
| Additional Paid-In Capital | $49M |
| Retained Earnings | $21M |
| Treasury Stock | -$5M |
| Accum. Other Comp. Income | $364.0K |
| Other Equity | $16M |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $64M |
| Minority Interest | $266.0K |
| TOTAL EQUITY | $64M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $140M |
| Total Debt | $46M |
| Net Debt | $43M |