| Metric | Q4 2017 | Q3 2017 | Q4 2016 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $6M | — | — | — | — |
| Op. Income | -$3M | — | — | — | — |
| Gross Margin | 100.0% | — | — | — | — |
| Net Margin | -35.2% | — | — | — | — |
| EPS (Diluted) | $-0.02 | — | — | — | — |
| Free Cash Flow | $2M | — | — | — | — |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $6M |
| Cost of Revenue | $0 |
| GROSS PROFIT | $6M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $2M |
| General & Administrative | $2M |
| SG&A Expenses | $8M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $9M |
| Cost & Expenses | $9M |
| OPERATING INCOME | -$3M |
| Interest Income | $113.5K |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | -$732.9K |
| INCOME BEFORE TAX | -$3M |
| Income Tax Expense | -$350.7K |
| Net Income from Continuing Ops | -$2M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | -$7.5K |
| NET INCOME | -$2M |
| Net Income Deductions | $198.8K |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$2M |
| D&A | $3M |
| EBIT | -$3M |
| EBITDA | -$233.7K |
| EPS | -$0 |
| EPS Diluted | -$0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$2M |
| Depreciation & Amortization | $118.6K |
| Stock-Based Compensation | $97.1K |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $928.5K |
| Change in Working Capital | $3M |
| OPERATING CASH FLOW | $2M |
| Capital Expenditure | -$90.5K |
| Acquisitions (Net) | $55.0K |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | -$3M |
| NET CASH FROM INVESTING | -$3M |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $2M |
| NET CASH FROM FINANCING | $2M |
| FREE CASH FLOW | $2M |
| Net Change in Cash | $590.0K |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $16M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $0 |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $0 |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $16M |
| PP&E (Net) | $839.3K |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $242.3K |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $18M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $20M |
| TOTAL ASSETS | $36M |
| Account Payables | $0 |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $0 |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $5M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $0 |
| TOTAL LIABILITIES | $5M |
| Common Stock | $357.3K |
| Additional Paid-In Capital | $7M |
| Retained Earnings | -$23M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $44M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $28M |
| Minority Interest | -$464.9K |
| TOTAL EQUITY | $28M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $33M |
| Total Debt | $0 |
| Net Debt | -$16M |