| Metric | Q4 2021 | Q3 2021 | Q4 2020 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $1.4B | $1.3B | $1.3B | 7.8% | 6.0% |
| Op. Income | $205M | $43M | $207M | 381.9% | -1.1% |
| Gross Margin | 25.9% | 14.7% | 28.0% | 11.3pp | -2.0pp |
| Net Margin | 11.9% | 2.7% | 12.7% | 9.2pp | -0.8pp |
| EPS (Diluted) | $4.53 | $0.94 | $4.43 | 381.9% | 2.3% |
| Free Cash Flow | $226M | $284M | $158M | -20.5% | 42.9% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $1.4B |
| Cost of Revenue | $1.0B |
| GROSS PROFIT | $357M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $0 |
| Other Expenses | $152M |
| Operating Expenses | $152M |
| Cost & Expenses | $1.2B |
| OPERATING INCOME | $205M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $9M |
| Other Income/Expenses | $0 |
| INCOME BEFORE TAX | $205M |
| Income Tax Expense | $42M |
| Net Income from Continuing Ops | $163M |
| Net Income from Discontinued Ops | $700.0K |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $164M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $164M |
| D&A | $4M |
| EBIT | $213M |
| EBITDA | $218M |
| EPS | $5 |
| EPS Diluted | $5 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $1.4B |
| Cost of Revenue | $1.0B |
| GROSS PROFIT | $357M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $0 |
| Other Expenses | $152M |
| Operating Expenses | $152M |
| Cost & Expenses | $1.2B |
| OPERATING INCOME | $205M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $9M |
| Other Income/Expenses | $0 |
| INCOME BEFORE TAX | $205M |
| Income Tax Expense | $42M |
| Net Income from Continuing Ops | $163M |
| Net Income from Discontinued Ops | $700.0K |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $164M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $164M |
| D&A | $4M |
| EBIT | $213M |
| EBITDA | $218M |
| EPS | $5 |
| EPS Diluted | $5 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $164M |
| Depreciation & Amortization | $4M |
| Stock-Based Compensation | $6M |
| Deferred Income Tax | $12M |
| Other Non-Cash Items | -$196M |
| Change in Working Capital | $239M |
| OPERATING CASH FLOW | $228M |
| Capital Expenditure | -$2M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | -$606M |
| Sales/Maturities of Investments | $486M |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | -$123M |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | -$20M |
| Common Dividends Paid | -$27M |
| Other Financing Activities | $500.0K |
| NET CASH FROM FINANCING | -$46M |
| FREE CASH FLOW | $226M |
| Net Change in Cash | $60M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $231M |
| Short-Term Investments | $7.7B |
| Net Receivables | $3.4B |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | -$11.3B |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $0 |
| PP&E (Net) | $0 |
| Goodwill | $179M |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $8.4B |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | -$8.6B |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $0 |
| TOTAL ASSETS | $14.3B |
| Account Payables | $55M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $0 |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $55M |
| Long-Term Debt | $782M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $10.3B |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $11.1B |
| TOTAL LIABILITIES | $11.1B |
| Common Stock | $600.0K |
| Additional Paid-In Capital | $1.9B |
| Retained Earnings | $3.0B |
| Treasury Stock | -$1.8B |
| Accum. Other Comp. Income | $122M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $3.1B |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $3.1B |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $14.3B |
| Total Debt | $782M |
| Net Debt | $551M |