| Metric | Q3 2023 | Q2 2023 | Q3 2022 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $1.5B | $1.5B | — | 0.8% | — |
| Op. Income | -$900.0K | -$91M | — | 99.0% | — |
| Gross Margin | 10.5% | 4.8% | — | 5.7pp | — |
| Net Margin | 0.6% | -4.6% | — | 5.2pp | — |
| EPS (Diluted) | $0.24 | $-1.94 | — | 112.4% | — |
| Free Cash Flow | $222M | $23M | — | 868.6% | — |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $1.5B |
| Cost of Revenue | $1.4B |
| GROSS PROFIT | $159M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $0 |
| Other Expenses | $159M |
| Operating Expenses | $159M |
| Cost & Expenses | $1.5B |
| OPERATING INCOME | -$900.0K |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $9M |
| Other Income/Expenses | $0 |
| INCOME BEFORE TAX | -$900.0K |
| Income Tax Expense | -$9M |
| Net Income from Continuing Ops | $8M |
| Net Income from Discontinued Ops | $400.0K |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $9M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $9M |
| D&A | $2M |
| EBIT | $8M |
| EBITDA | $9M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $9M |
| Depreciation & Amortization | $2M |
| Stock-Based Compensation | $9M |
| Deferred Income Tax | -$8M |
| Other Non-Cash Items | $74M |
| Change in Working Capital | $140M |
| OPERATING CASH FLOW | $225M |
| Capital Expenditure | -$3M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | -$313M |
| Sales/Maturities of Investments | $248M |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | -$68M |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | -$29M |
| Other Financing Activities | -$400.0K |
| NET CASH FROM FINANCING | -$29M |
| FREE CASH FLOW | $222M |
| Net Change in Cash | $127M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $295M |
| Short-Term Investments | $1.8B |
| Net Receivables | $3.8B |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | -$5.9B |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $0 |
| PP&E (Net) | $0 |
| Goodwill | $179M |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $7.7B |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | -$7.9B |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $0 |
| TOTAL ASSETS | $14.3B |
| Account Payables | $64M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | -$791M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $0 |
| Long-Term Debt | $783M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | -$783M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $0 |
| TOTAL LIABILITIES | $12.2B |
| Common Stock | $600.0K |
| Additional Paid-In Capital | $1.9B |
| Retained Earnings | $2.8B |
| Treasury Stock | -$1.9B |
| Accum. Other Comp. Income | -$780M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $2.1B |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $2.1B |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $14.3B |
| Total Debt | $783M |
| Net Debt | $489M |