| Metric | Q2 2024 | Q1 2024 | Q2 2023 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $1.5B | $1.5B | $1.5B | -0.4% | 2.1% |
| Op. Income | $51M | $145M | -$91M | -64.7% | 156.6% |
| Gross Margin | 14.6% | 20.0% | 4.8% | -5.4pp | 9.8pp |
| Net Margin | 2.6% | 7.5% | -4.6% | -4.9pp | 7.2pp |
| EPS (Diluted) | $1.12 | $3.18 | $-1.94 | -64.8% | 157.7% |
| Free Cash Flow | $137M | $56M | $23M | 144.7% | 499.6% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $1.5B |
| Cost of Revenue | $1.3B |
| GROSS PROFIT | $224M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $0 |
| Other Expenses | $173M |
| Operating Expenses | $173M |
| Cost & Expenses | $1.5B |
| OPERATING INCOME | $51M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $9M |
| Other Income/Expenses | $0 |
| INCOME BEFORE TAX | $51M |
| Income Tax Expense | $11M |
| Net Income from Continuing Ops | $40M |
| Net Income from Discontinued Ops | $100.0K |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $41M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $41M |
| D&A | $800.0K |
| EBIT | $60M |
| EBITDA | $61M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $1.5B |
| Cost of Revenue | $1.3B |
| GROSS PROFIT | $224M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $0 |
| Other Expenses | $173M |
| Operating Expenses | $173M |
| Cost & Expenses | $1.5B |
| OPERATING INCOME | $51M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $9M |
| Other Income/Expenses | $0 |
| INCOME BEFORE TAX | $51M |
| Income Tax Expense | $11M |
| Net Income from Continuing Ops | $40M |
| Net Income from Discontinued Ops | $100.0K |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $41M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $41M |
| D&A | $800.0K |
| EBIT | $60M |
| EBITDA | $61M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $41M |
| Depreciation & Amortization | $800.0K |
| Stock-Based Compensation | $8M |
| Deferred Income Tax | -$6M |
| Other Non-Cash Items | $1M |
| Change in Working Capital | $95M |
| OPERATING CASH FLOW | $140M |
| Capital Expenditure | -$2M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | -$935M |
| Sales/Maturities of Investments | $903M |
| Other Investing Activities | -$4M |
| NET CASH FROM INVESTING | -$38M |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | -$31M |
| Other Financing Activities | $2M |
| NET CASH FROM FINANCING | -$29M |
| FREE CASH FLOW | $137M |
| Net Change in Cash | $73M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $338M |
| Short-Term Investments | $3.1B |
| Net Receivables | $3.9B |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | -$7.3B |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $0 |
| PP&E (Net) | $0 |
| Goodwill | $179M |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $8.2B |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | -$8.4B |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $0 |
| TOTAL ASSETS | $14.9B |
| Account Payables | $59M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $5.4B |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $6.2B |
| Long-Term Debt | $784M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $11.5B |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $12.3B |
| TOTAL LIABILITIES | $12.3B |
| Common Stock | $600.0K |
| Additional Paid-In Capital | $2.0B |
| Retained Earnings | $3.0B |
| Treasury Stock | -$1.9B |
| Accum. Other Comp. Income | -$541M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $2.6B |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $2.6B |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $14.9B |
| Total Debt | $784M |
| Net Debt | $446M |