| Metric | FY 2006 | Prior Q | FY 2005 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $2.6B | — | — | — | — |
| Op. Income | $279M | — | — | — | — |
| Gross Margin | 26.2% | — | — | — | — |
| Net Margin | 6.4% | — | — | — | — |
| EPS (Diluted) | $3.27 | — | — | — | — |
| Free Cash Flow | $33M | — | — | — | — |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $2.6B |
| Cost of Revenue | $1.9B |
| GROSS PROFIT | $693M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $0 |
| Other Expenses | $414M |
| Operating Expenses | $414M |
| Cost & Expenses | $2.4B |
| OPERATING INCOME | $279M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | $0 |
| INCOME BEFORE TAX | $279M |
| Income Tax Expense | $88M |
| Net Income from Continuing Ops | $192M |
| Net Income from Discontinued Ops | -$22M |
| Other Adjustments | $600.0K |
| NET INCOME | $170M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $170M |
| D&A | $21M |
| EBIT | $279M |
| EBITDA | $301M |
| EPS | $3 |
| EPS Diluted | $3 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $2.6B |
| Cost of Revenue | $1.9B |
| GROSS PROFIT | $693M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $0 |
| Other Expenses | $414M |
| Operating Expenses | $414M |
| Cost & Expenses | $2.4B |
| OPERATING INCOME | $279M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | $0 |
| INCOME BEFORE TAX | $279M |
| Income Tax Expense | $88M |
| Net Income from Continuing Ops | $192M |
| Net Income from Discontinued Ops | -$22M |
| Other Adjustments | $600.0K |
| NET INCOME | $170M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $170M |
| D&A | $21M |
| EBIT | $279M |
| EBITDA | $301M |
| EPS | $3 |
| EPS Diluted | $3 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $170M |
| Depreciation & Amortization | $21M |
| Stock-Based Compensation | $0 |
| Deferred Income Tax | $65M |
| Other Non-Cash Items | $158M |
| Change in Working Capital | -$373M |
| OPERATING CASH FLOW | $42M |
| Capital Expenditure | -$9M |
| Acquisitions (Net) | $51M |
| Purchases of Investments | -$1.9B |
| Sales/Maturities of Investments | $2.0B |
| Other Investing Activities | -$399M |
| NET CASH FROM INVESTING | $98M |
| Net Debt Issuance | -$20M |
| Common Stock Repurchased | -$200M |
| Common Dividends Paid | -$15M |
| Other Financing Activities | -$478M |
| NET CASH FROM FINANCING | -$469M |
| FREE CASH FLOW | $33M |
| Net Change in Cash | -$329M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $373M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $1.9B |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | -$2.3B |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $0 |
| PP&E (Net) | $0 |
| Goodwill | $121M |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $5.6B |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | -$5.8B |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $0 |
| TOTAL ASSETS | $9.9B |
| Account Payables | $0 |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | -$53M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $928M |
| Long-Term Debt | $509M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $6.4B |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $6.9B |
| TOTAL LIABILITIES | $7.9B |
| Common Stock | $600.0K |
| Additional Paid-In Capital | $1.8B |
| Retained Earnings | $712M |
| Treasury Stock | -$488M |
| Accum. Other Comp. Income | -$40M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $2.0B |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $2.0B |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $9.9B |
| Total Debt | $509M |
| Net Debt | $136M |