| Metric | Q4 2023 | Q3 2023 | Q4 2022 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $57M | $64M | — | -10.4% | — |
| Op. Income | -$34M | -$23M | — | -45.4% | — |
| Gross Margin | 23.9% | 29.3% | — | -5.4pp | — |
| Net Margin | -79.8% | -36.8% | — | -43.0pp | — |
| EPS (Diluted) | $-1.42 | $-0.74 | — | -92.1% | — |
| Free Cash Flow | -$54M | -$4M | — | -1125.0% | — |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $57M |
| Cost of Revenue | $44M |
| GROSS PROFIT | $14M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $3M |
| General & Administrative | $20M |
| SG&A Expenses | $24M |
| Other Expenses | $23M |
| Operating Expenses | $47M |
| Cost & Expenses | $78M |
| OPERATING INCOME | -$34M |
| Interest Income | $468.4K |
| Interest Expense | $973.5K |
| Other Income/Expenses | -$12M |
| INCOME BEFORE TAX | -$45M |
| Income Tax Expense | $14.2K |
| Net Income from Continuing Ops | -$43M |
| Net Income from Discontinued Ops | -$2M |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$46M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$46M |
| D&A | $6M |
| EBIT | -$46M |
| EBITDA | -$39M |
| EPS | -$1 |
| EPS Diluted | -$1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$46M |
| Depreciation & Amortization | $6M |
| Stock-Based Compensation | $401.8K |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $25M |
| Change in Working Capital | $2M |
| OPERATING CASH FLOW | -$12M |
| Capital Expenditure | -$43M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $33M |
| NET CASH FROM INVESTING | -$10M |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | -$17M |
| NET CASH FROM FINANCING | -$17M |
| FREE CASH FLOW | -$54M |
| Net Change in Cash | -$38M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $30M |
| Short-Term Investments | $3M |
| Net Receivables | $4M |
| Inventory | $7M |
| Other Current Assets | $22M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $67M |
| PP&E (Net) | $225M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $22M |
| Long-Term Investments | -$912.8K |
| Tax Assets | $912.7K |
| Other Non-Current Assets | $10M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $257M |
| TOTAL ASSETS | $324M |
| Account Payables | $33M |
| Short-Term Debt | $79M |
| Deferred Revenue | $6M |
| Other Current Liabilities | $37M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $204M |
| Long-Term Debt | $62M |
| Deferred Revenue NC | $770.3K |
| Deferred Tax Liabilities | $14M |
| Other Non-Current Liabilities | $2M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $181M |
| TOTAL LIABILITIES | $385M |
| Common Stock | $1.4K |
| Additional Paid-In Capital | $264M |
| Retained Earnings | -$330M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $3M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | -$62M |
| Minority Interest | $698.1K |
| TOTAL EQUITY | -$62M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $324M |
| Total Debt | $272M |
| Net Debt | $242M |