| Metric | Q2 2024 | Q1 2024 | Q2 2023 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $54M | $49M | $60M | 10.4% | -10.9% |
| Op. Income | -$8M | -$19M | -$26M | 57.7% | 69.4% |
| Gross Margin | 17.0% | 26.0% | 34.5% | -9.1pp | -17.5pp |
| Net Margin | -13.0% | -43.4% | -55.5% | 30.4pp | 42.6pp |
| EPS (Diluted) | $-0.21 | $-0.66 | $-1.10 | 68.7% | 81.2% |
| Free Cash Flow | $5M | -$4M | $35.2K | 218.5% | 13056.4% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $54M |
| Cost of Revenue | $35M |
| GROSS PROFIT | $9M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $7M |
| General & Administrative | $6M |
| SG&A Expenses | $12M |
| Other Expenses | $14M |
| Operating Expenses | $27M |
| Cost & Expenses | $62M |
| OPERATING INCOME | -$8M |
| Interest Income | $36.8K |
| Interest Expense | $1M |
| Other Income/Expenses | -$6M |
| INCOME BEFORE TAX | -$14M |
| Income Tax Expense | $159.1K |
| Net Income from Continuing Ops | -$15M |
| Net Income from Discontinued Ops | $8M |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$7M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$7M |
| D&A | $4M |
| EBIT | -$13M |
| EBITDA | -$9M |
| EPS | -$0 |
| EPS Diluted | -$0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$7M |
| Depreciation & Amortization | $0 |
| Stock-Based Compensation | $0 |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $12M |
| Change in Working Capital | $0 |
| OPERATING CASH FLOW | $5M |
| Capital Expenditure | $0 |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | -$3M |
| NET CASH FROM INVESTING | -$3M |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | -$6M |
| NET CASH FROM FINANCING | -$6M |
| FREE CASH FLOW | $5M |
| Net Change in Cash | -$4M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $25M |
| Short-Term Investments | $438.3K |
| Net Receivables | $5M |
| Inventory | $6M |
| Other Current Assets | $12M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $72M |
| PP&E (Net) | $169M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $16M |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $9M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $194M |
| TOTAL ASSETS | $266M |
| Account Payables | $29M |
| Short-Term Debt | $58M |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $47M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $159M |
| Long-Term Debt | $124M |
| Deferred Revenue NC | $829.4K |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $1M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $196M |
| TOTAL LIABILITIES | $355M |
| Common Stock | $1.5K |
| Additional Paid-In Capital | $265M |
| Retained Earnings | -$358M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $2M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | -$90M |
| Minority Interest | $1M |
| TOTAL EQUITY | -$89M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $266M |
| Total Debt | $277M |
| Net Debt | $253M |