| Metric | Q2 2024 | Q1 2024 | Q2 2023 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $101M | $107M | $144M | -5.6% | -29.9% |
| Op. Income | $30M | $30M | $65M | -2.9% | -54.4% |
| Gross Margin | 46.5% | 46.0% | 57.3% | 0.5pp | -10.8pp |
| Net Margin | 18.3% | 19.1% | 32.3% | -0.9pp | -14.1pp |
| EPS (Diluted) | $0.18 | $0.20 | $0.44 | -10.0% | -59.1% |
| Free Cash Flow | $32M | $42M | $34M | -23.4% | -6.0% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $101M |
| Cost of Revenue | $54M |
| GROSS PROFIT | $47M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $13M |
| Other Expenses | $4M |
| Operating Expenses | $17M |
| Cost & Expenses | $71M |
| OPERATING INCOME | $30M |
| Interest Income | $2M |
| Interest Expense | $6M |
| Other Income/Expenses | -$4M |
| INCOME BEFORE TAX | $25M |
| Income Tax Expense | $7M |
| Net Income from Continuing Ops | $18M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $18M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $18M |
| D&A | $19M |
| EBIT | $31M |
| EBITDA | $50M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $101M |
| Cost of Revenue | $54M |
| GROSS PROFIT | $47M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $13M |
| Other Expenses | $4M |
| Operating Expenses | $17M |
| Cost & Expenses | $71M |
| OPERATING INCOME | $30M |
| Interest Income | $2M |
| Interest Expense | $6M |
| Other Income/Expenses | -$4M |
| INCOME BEFORE TAX | $25M |
| Income Tax Expense | $7M |
| Net Income from Continuing Ops | $18M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $18M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $18M |
| D&A | $19M |
| EBIT | $31M |
| EBITDA | $50M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $18M |
| Depreciation & Amortization | $19M |
| Stock-Based Compensation | $1M |
| Deferred Income Tax | $2M |
| Other Non-Cash Items | $3M |
| Change in Working Capital | -$5M |
| OPERATING CASH FLOW | $39M |
| Capital Expenditure | -$7M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | -$7M |
| Net Debt Issuance | -$417.0K |
| Common Stock Repurchased | $23.0K |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | -$1M |
| NET CASH FROM FINANCING | -$2M |
| FREE CASH FLOW | $32M |
| Net Change in Cash | $30M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $154M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $49M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $6M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $209M |
| PP&E (Net) | $385M |
| Goodwill | $41M |
| Intangible Assets | $60M |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $2M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $488M |
| TOTAL ASSETS | $697M |
| Account Payables | $18M |
| Short-Term Debt | $179M |
| Deferred Revenue | $3M |
| Other Current Liabilities | $8M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $236M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $535.0K |
| Deferred Tax Liabilities | $54M |
| Other Non-Current Liabilities | $3M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $64M |
| TOTAL LIABILITIES | $300M |
| Common Stock | $10.0K |
| Additional Paid-In Capital | $145M |
| Retained Earnings | $300M |
| Treasury Stock | -$45M |
| Accum. Other Comp. Income | -$3M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $397M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $397M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $697M |
| Total Debt | $197M |
| Net Debt | $42M |