| Metric | FY 2022 | Prior Q | FY 2021 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $502M | — | $291M | — | 72.3% |
| Op. Income | $174M | — | $37M | — | 370.0% |
| Gross Margin | 49.2% | — | 34.8% | — | 14.4pp |
| Net Margin | 14.7% | — | -1.6% | — | 16.3pp |
| EPS (Diluted) | $0.74 | — | $-0.05 | — | 1661.2% |
| Free Cash Flow | $165M | — | $69M | — | 138.4% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $502M |
| Cost of Revenue | $255M |
| GROSS PROFIT | $247M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $58M |
| Other Expenses | $15M |
| Operating Expenses | $73M |
| Cost & Expenses | $328M |
| OPERATING INCOME | $174M |
| Interest Income | $2M |
| Interest Expense | $38M |
| Other Income/Expenses | -$68M |
| INCOME BEFORE TAX | $106M |
| Income Tax Expense | $32M |
| Net Income from Continuing Ops | $74M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $74M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $74M |
| D&A | $80M |
| EBIT | $144M |
| EBITDA | $224M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $502M |
| Cost of Revenue | $255M |
| GROSS PROFIT | $247M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $58M |
| Other Expenses | $15M |
| Operating Expenses | $73M |
| Cost & Expenses | $328M |
| OPERATING INCOME | $174M |
| Interest Income | $2M |
| Interest Expense | $38M |
| Other Income/Expenses | -$68M |
| INCOME BEFORE TAX | $106M |
| Income Tax Expense | $32M |
| Net Income from Continuing Ops | $74M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $74M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $74M |
| D&A | $80M |
| EBIT | $144M |
| EBITDA | $224M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $74M |
| Depreciation & Amortization | $68M |
| Stock-Based Compensation | $19M |
| Deferred Income Tax | $30M |
| Other Non-Cash Items | $48M |
| Change in Working Capital | $66M |
| OPERATING CASH FLOW | $306M |
| Capital Expenditure | -$141M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $615.0K |
| NET CASH FROM INVESTING | -$140M |
| Net Debt Issuance | -$7M |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | -$590.0K |
| NET CASH FROM FINANCING | -$7M |
| FREE CASH FLOW | $165M |
| Net Change in Cash | $158M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $182M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $42M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $13M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $236M |
| PP&E (Net) | $416M |
| Goodwill | $41M |
| Intangible Assets | $75M |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $3M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $535M |
| TOTAL ASSETS | $772M |
| Account Payables | $18M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $120M |
| Other Current Liabilities | $12M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $191M |
| Long-Term Debt | $329M |
| Deferred Revenue NC | $5M |
| Deferred Tax Liabilities | $15M |
| Other Non-Current Liabilities | $18M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $380M |
| TOTAL LIABILITIES | $571M |
| Common Stock | $10.0K |
| Additional Paid-In Capital | $139M |
| Retained Earnings | $88M |
| Treasury Stock | -$24M |
| Accum. Other Comp. Income | -$3M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $201M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $201M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $772M |
| Total Debt | $355M |
| Net Debt | $173M |