| Metric | Q2 2023 | Q1 2023 | Q2 2022 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $153M | $144M | $99M | 6.1% | 54.3% |
| Op. Income | $20M | $28M | $19M | -28.8% | 3.4% |
| Gross Margin | 49.4% | 56.4% | 70.0% | -7.0pp | -20.5pp |
| Net Margin | 10.4% | 15.4% | 16.0% | -5.0pp | -5.6pp |
| EPS (Diluted) | $0.06 | $0.08 | $0.06 | -24.7% | 0.0% |
| Free Cash Flow | -$36M | $77M | $33M | -147.1% | -210.9% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $153M |
| Cost of Revenue | $77M |
| GROSS PROFIT | $76M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $7M |
| General & Administrative | $34M |
| SG&A Expenses | $41M |
| Other Expenses | $15M |
| Operating Expenses | $56M |
| Cost & Expenses | $133M |
| OPERATING INCOME | $20M |
| Interest Income | $148M |
| Interest Expense | $78M |
| Other Income/Expenses | $0 |
| INCOME BEFORE TAX | $20M |
| Income Tax Expense | $4M |
| Net Income from Continuing Ops | $16M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $16M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $16M |
| D&A | $5M |
| EBIT | $20M |
| EBITDA | $25M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $153M |
| Cost of Revenue | $77M |
| GROSS PROFIT | $76M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $7M |
| General & Administrative | $34M |
| SG&A Expenses | $41M |
| Other Expenses | $15M |
| Operating Expenses | $56M |
| Cost & Expenses | $133M |
| OPERATING INCOME | $20M |
| Interest Income | $148M |
| Interest Expense | $78M |
| Other Income/Expenses | $0 |
| INCOME BEFORE TAX | $20M |
| Income Tax Expense | $4M |
| Net Income from Continuing Ops | $16M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $16M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $16M |
| D&A | $5M |
| EBIT | $20M |
| EBITDA | $25M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $16M |
| Depreciation & Amortization | $5M |
| Stock-Based Compensation | $3M |
| Deferred Income Tax | -$110.0K |
| Other Non-Cash Items | -$3M |
| Change in Working Capital | -$55M |
| OPERATING CASH FLOW | -$36M |
| Capital Expenditure | -$500.0K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | -$23M |
| Sales/Maturities of Investments | $19M |
| Other Investing Activities | -$93M |
| NET CASH FROM INVESTING | -$98M |
| Net Debt Issuance | $358M |
| Common Stock Repurchased | -$713.0K |
| Common Dividends Paid | -$15M |
| Other Financing Activities | -$232M |
| NET CASH FROM FINANCING | $111M |
| FREE CASH FLOW | -$36M |
| Net Change in Cash | -$22M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $421M |
| Short-Term Investments | $483M |
| Net Receivables | $46M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $0 |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $950M |
| PP&E (Net) | $35M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $8M |
| Long-Term Investments | $14.6B |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $702M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $15.3B |
| TOTAL ASSETS | $16.3B |
| Account Payables | $6M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $9.0B |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $9.1B |
| Long-Term Debt | $5.2B |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $103M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $5.3B |
| TOTAL LIABILITIES | $14.4B |
| Common Stock | $3M |
| Additional Paid-In Capital | $1.8B |
| Retained Earnings | $879M |
| Treasury Stock | -$776M |
| Accum. Other Comp. Income | $5M |
| Other Equity | -$29M |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $1.8B |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $1.8B |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $16.3B |
| Total Debt | $5.2B |
| Net Debt | $4.8B |