| Metric | FY 2022 | Prior Q | FY 2021 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $4M | — | $5M | — | -32.9% |
| Op. Income | $116.6K | — | $4M | — | -97.0% |
| Gross Margin | 94.4% | — | 99.8% | — | -5.4pp |
| Net Margin | 3.0% | — | 54.0% | — | -51.0pp |
| EPS (Diluted) | $0.02 | — | $0.59 | — | -96.6% |
| Free Cash Flow | -$5M | — | -$2M | — | -159.2% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $4M |
| Cost of Revenue | $195.9K |
| GROSS PROFIT | $3M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $2M |
| SG&A Expenses | $2M |
| Other Expenses | $1M |
| Operating Expenses | $3M |
| Cost & Expenses | $3M |
| OPERATING INCOME | $116.6K |
| Interest Income | $4M |
| Interest Expense | $195.9K |
| Other Income/Expenses | $0 |
| INCOME BEFORE TAX | $116.6K |
| Income Tax Expense | $9.6K |
| Net Income from Continuing Ops | $107.0K |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $107.0K |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $107.0K |
| D&A | $0 |
| EBIT | $116.6K |
| EBITDA | $116.6K |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $4M |
| Cost of Revenue | $195.9K |
| GROSS PROFIT | $3M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $2M |
| SG&A Expenses | $2M |
| Other Expenses | $1M |
| Operating Expenses | $3M |
| Cost & Expenses | $3M |
| OPERATING INCOME | $116.6K |
| Interest Income | $4M |
| Interest Expense | $195.9K |
| Other Income/Expenses | $0 |
| INCOME BEFORE TAX | $116.6K |
| Income Tax Expense | $9.6K |
| Net Income from Continuing Ops | $107.0K |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $107.0K |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $107.0K |
| D&A | $0 |
| EBIT | $116.6K |
| EBITDA | $116.6K |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $107.0K |
| Depreciation & Amortization | $0 |
| Stock-Based Compensation | $0 |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | -$3M |
| Change in Working Capital | -$2M |
| OPERATING CASH FLOW | -$5M |
| Capital Expenditure | $0 |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | $0 |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $0 |
| NET CASH FROM FINANCING | $4M |
| FREE CASH FLOW | -$5M |
| Net Change in Cash | -$846.5K |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $1M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $500.9K |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $0 |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $2M |
| PP&E (Net) | $16.4K |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $201.0K |
| Other Non-Current Assets | $17M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $17M |
| TOTAL ASSETS | $19M |
| Account Payables | $136.5K |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $0 |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $136.5K |
| Long-Term Debt | $16.6K |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $710.2K |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $726.7K |
| TOTAL LIABILITIES | $863.2K |
| Common Stock | $6.2K |
| Additional Paid-In Capital | $15M |
| Retained Earnings | -$2M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $0 |
| Other Equity | $5M |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $18M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $18M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $19M |
| Total Debt | $16.6K |
| Net Debt | -$1M |