| Metric | Q3 2022 | Q2 2022 | Q3 2021 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $0 | $0 | $0 | — | — |
| Op. Income | -$2M | -$3M | -$1M | 35.5% | -34.0% |
| EPS (Diluted) | $-1719.04 | $342.47 | $-965.12 | -602.0% | -78.1% |
| Free Cash Flow | -$1M | -$2M | -$976.1K | 39.6% | -44.9% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $0 |
| Cost of Revenue | $127.1K |
| GROSS PROFIT | -$127.1K |
| R&D Expenses | $333.7K |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $1M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $2M |
| Cost & Expenses | $2M |
| OPERATING INCOME | -$2M |
| Interest Income | $11.3K |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | -$601.0K |
| INCOME BEFORE TAX | -$2M |
| Income Tax Expense | $0 |
| Net Income from Continuing Ops | -$2M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$2M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$2M |
| D&A | $127.1K |
| EBIT | -$2M |
| EBITDA | -$2M |
| EPS | -$1.7K |
| EPS Diluted | -$1.7K |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$2M |
| Depreciation & Amortization | $127.1K |
| Stock-Based Compensation | $287.3K |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $627.3K |
| Change in Working Capital | $58.5K |
| OPERATING CASH FLOW | -$1M |
| Capital Expenditure | -$116.3K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | -$15.6K |
| NET CASH FROM INVESTING | -$131.9K |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $0 |
| NET CASH FROM FINANCING | $0 |
| FREE CASH FLOW | -$1M |
| Net Change in Cash | -$1M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $6M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $0 |
| Inventory | $233.7K |
| Other Current Assets | $0 |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $7M |
| PP&E (Net) | $7M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $55.4K |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $133.3K |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $7M |
| TOTAL ASSETS | $14M |
| Account Payables | $464.3K |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $3M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $4M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $0 |
| TOTAL LIABILITIES | $4M |
| Common Stock | $922 |
| Additional Paid-In Capital | $24M |
| Retained Earnings | -$14M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$190.9K |
| Other Equity | -$1 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $10M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $10M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $14M |
| Total Debt | $0 |
| Net Debt | -$6M |