| Metric | Q4 2022 | Q3 2022 | Q4 2021 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $32M | $11M | $30M | 189.4% | 8.8% |
| Op. Income | $2M | -$452.0K | -$4M | 573.2% | 158.9% |
| Gross Margin | 29.0% | 27.7% | 23.4% | 1.3pp | 5.6pp |
| Net Margin | 5.9% | -17.0% | -15.0% | 22.9pp | 20.9pp |
| EPS (Diluted) | $0.46 | $-0.46 | $-0.96 | 200.0% | 147.9% |
| Free Cash Flow | -$4M | -$4M | $2M | -18.8% | -368.7% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $32M |
| Cost of Revenue | $23M |
| GROSS PROFIT | $9M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $7M |
| Other Expenses | $430.0K |
| Operating Expenses | $7M |
| Cost & Expenses | $30M |
| OPERATING INCOME | $2M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $311.0K |
| Other Income/Expenses | -$312.0K |
| INCOME BEFORE TAX | $2M |
| Income Tax Expense | -$82.0K |
| Net Income from Continuing Ops | $2M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $2M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $1M |
| D&A | $1M |
| EBIT | $2M |
| EBITDA | $3M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $32M |
| Cost of Revenue | $23M |
| GROSS PROFIT | $9M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $7M |
| Other Expenses | $430.0K |
| Operating Expenses | $7M |
| Cost & Expenses | $30M |
| OPERATING INCOME | $2M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $311.0K |
| Other Income/Expenses | -$312.0K |
| INCOME BEFORE TAX | $2M |
| Income Tax Expense | -$82.0K |
| Net Income from Continuing Ops | $2M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $2M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $1M |
| D&A | $1M |
| EBIT | $2M |
| EBITDA | $3M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $2M |
| Depreciation & Amortization | $876.0K |
| Stock-Based Compensation | $116.0K |
| Deferred Income Tax | -$123.0K |
| Other Non-Cash Items | -$539.0K |
| Change in Working Capital | -$6M |
| OPERATING CASH FLOW | -$4M |
| Capital Expenditure | -$711.0K |
| Acquisitions (Net) | -$27.0K |
| Purchases of Investments | -$369.0K |
| Sales/Maturities of Investments | $26.0K |
| Other Investing Activities | $970.0K |
| NET CASH FROM INVESTING | -$111.0K |
| Net Debt Issuance | -$329.0K |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $0 |
| NET CASH FROM FINANCING | -$808.0K |
| FREE CASH FLOW | -$4M |
| Net Change in Cash | -$5M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $4M |
| Short-Term Investments | $3M |
| Net Receivables | $8M |
| Inventory | $5M |
| Other Current Assets | $19M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $39M |
| PP&E (Net) | $8M |
| Goodwill | $4M |
| Intangible Assets | $13M |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $9M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $34M |
| TOTAL ASSETS | $73M |
| Account Payables | $1M |
| Short-Term Debt | $3M |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $20M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $28M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $2M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $4M |
| TOTAL LIABILITIES | $32M |
| Common Stock | $1.0K |
| Additional Paid-In Capital | $162M |
| Retained Earnings | -$133M |
| Treasury Stock | -$6M |
| Accum. Other Comp. Income | $0 |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $42M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $42M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $73M |
| Total Debt | $5M |
| Net Debt | $1M |