| Metric | Q3 2024 | Q2 2024 | Q3 2023 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $14M | — | $10M | — | 30.9% |
| Op. Income | -$5M | — | -$2M | — | -220.4% |
| Gross Margin | 20.6% | — | 21.1% | — | -0.5pp |
| Net Margin | -14.4% | — | -25.1% | — | 10.7pp |
| EPS (Diluted) | $-0.78 | — | $-0.64 | — | -21.9% |
| Free Cash Flow | $420.0K | — | $445.0K | — | -5.6% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $14M |
| Cost of Revenue | $11M |
| GROSS PROFIT | $3M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $7M |
| Other Expenses | $724.0K |
| Operating Expenses | $8M |
| Cost & Expenses | $19M |
| OPERATING INCOME | -$5M |
| Interest Income | $41.0K |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | $3M |
| INCOME BEFORE TAX | -$2M |
| Income Tax Expense | -$18.0K |
| Net Income from Continuing Ops | -$2M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$2M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$3M |
| D&A | $1M |
| EBIT | -$5M |
| EBITDA | -$4M |
| EPS | -$1 |
| EPS Diluted | -$1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$2M |
| Depreciation & Amortization | $1M |
| Stock-Based Compensation | $58.0K |
| Deferred Income Tax | -$57.0K |
| Other Non-Cash Items | -$327.0K |
| Change in Working Capital | $2M |
| OPERATING CASH FLOW | $569.0K |
| Capital Expenditure | -$149.0K |
| Acquisitions (Net) | -$575.0K |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $527.0K |
| Other Investing Activities | $7M |
| NET CASH FROM INVESTING | $6M |
| Net Debt Issuance | -$3M |
| Common Stock Repurchased | -$218.0K |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $0 |
| NET CASH FROM FINANCING | -$4M |
| FREE CASH FLOW | $420.0K |
| Net Change in Cash | $3M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $16M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $24M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $3M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $43M |
| PP&E (Net) | $2M |
| Goodwill | $6M |
| Intangible Assets | $3M |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $4M |
| Other Non-Current Assets | $396.0K |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $14M |
| TOTAL ASSETS | $57M |
| Account Payables | $1M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $0 |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $13M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $530.0K |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $1M |
| TOTAL LIABILITIES | $14M |
| Common Stock | $4.0K |
| Additional Paid-In Capital | $494M |
| Retained Earnings | -$429M |
| Treasury Stock | -$21M |
| Accum. Other Comp. Income | -$684.0K |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $43M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $43M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $57M |
| Total Debt | $1M |
| Net Debt | -$15M |