| Metric | FY 2016 | Prior Q | FY 2015 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $125M | — | $61M | — | 106.3% |
| Op. Income | $3M | — | $3M | — | 11.2% |
| Gross Margin | 28.5% | — | 29.4% | — | -0.9pp |
| Net Margin | 11.4% | — | 35.6% | — | -24.2pp |
| EPS (Diluted) | $35.50 | — | $55.00 | — | -35.5% |
| Free Cash Flow | $5M | — | $2M | — | 102.5% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $125M |
| Cost of Revenue | $90M |
| GROSS PROFIT | $36M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $10M |
| General & Administrative | $20M |
| SG&A Expenses | $30M |
| Other Expenses | $5M |
| Operating Expenses | $33M |
| Cost & Expenses | $122M |
| OPERATING INCOME | $3M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $1M |
| Other Income/Expenses | -$1M |
| INCOME BEFORE TAX | $2M |
| Income Tax Expense | -$12M |
| Net Income from Continuing Ops | $14M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $14M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $14M |
| D&A | $10M |
| EBIT | $5M |
| EBITDA | $15M |
| EPS | $37 |
| EPS Diluted | $36 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $125M |
| Cost of Revenue | $90M |
| GROSS PROFIT | $36M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $10M |
| General & Administrative | $20M |
| SG&A Expenses | $30M |
| Other Expenses | $5M |
| Operating Expenses | $33M |
| Cost & Expenses | $122M |
| OPERATING INCOME | $3M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $1M |
| Other Income/Expenses | -$1M |
| INCOME BEFORE TAX | $2M |
| Income Tax Expense | -$12M |
| Net Income from Continuing Ops | $14M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $14M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $14M |
| D&A | $10M |
| EBIT | $5M |
| EBITDA | $15M |
| EPS | $37 |
| EPS Diluted | $36 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $14M |
| Depreciation & Amortization | $10M |
| Stock-Based Compensation | $1M |
| Deferred Income Tax | -$12M |
| Other Non-Cash Items | $2M |
| Change in Working Capital | -$4M |
| OPERATING CASH FLOW | $11M |
| Capital Expenditure | -$6M |
| Acquisitions (Net) | -$25M |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $2M |
| Other Investing Activities | $266.0K |
| NET CASH FROM INVESTING | -$29M |
| Net Debt Issuance | $11M |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | -$4M |
| Other Financing Activities | -$4M |
| NET CASH FROM FINANCING | $5M |
| FREE CASH FLOW | $5M |
| Net Change in Cash | -$14M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $2M |
| Short-Term Investments | $917.0K |
| Net Receivables | $15M |
| Inventory | $6M |
| Other Current Assets | $3M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $27M |
| PP&E (Net) | $31M |
| Goodwill | $6M |
| Intangible Assets | $12M |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $27M |
| Other Non-Current Assets | $3M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $79M |
| TOTAL ASSETS | $106M |
| Account Payables | $7M |
| Short-Term Debt | $5M |
| Deferred Revenue | $3M |
| Other Current Liabilities | $4M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $23M |
| Long-Term Debt | $16M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $1M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $17M |
| TOTAL LIABILITIES | $40M |
| Common Stock | $2.0K |
| Additional Paid-In Capital | $152M |
| Retained Earnings | -$79M |
| Treasury Stock | -$6M |
| Accum. Other Comp. Income | -$52.0K |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $66M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $66M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $106M |
| Total Debt | $22M |
| Net Debt | $20M |