| Metric | FY 2007 | Prior Q | FY 2006 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $74M | — | $72M | — | 2.8% |
| Op. Income | -$3M | — | -$8M | — | 65.5% |
| Gross Margin | 27.7% | — | 26.5% | — | 1.2pp |
| Net Margin | -1.9% | — | -8.7% | — | 6.9pp |
| EPS (Diluted) | $-0.73 | — | $-3.35 | — | 78.2% |
| Free Cash Flow | -$4M | — | -$4M | — | 10.8% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $74M |
| Cost of Revenue | $53M |
| GROSS PROFIT | $21M |
| R&D Expenses | $3M |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $20M |
| Other Expenses | $697.0K |
| Operating Expenses | $23M |
| Cost & Expenses | $77M |
| OPERATING INCOME | -$3M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | $1M |
| INCOME BEFORE TAX | -$1M |
| Income Tax Expense | $0 |
| Net Income from Continuing Ops | -$1M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$1M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$1M |
| D&A | $5M |
| EBIT | -$3M |
| EBITDA | $2M |
| EPS | -$1 |
| EPS Diluted | -$1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$1M |
| Depreciation & Amortization | $5M |
| Stock-Based Compensation | $905.0K |
| Deferred Income Tax | -$739.0K |
| Other Non-Cash Items | $905.0K |
| Change in Working Capital | -$142.0K |
| OPERATING CASH FLOW | $5M |
| Capital Expenditure | -$9M |
| Acquisitions (Net) | -$9M |
| Purchases of Investments | -$3M |
| Sales/Maturities of Investments | $21M |
| Other Investing Activities | $45.0K |
| NET CASH FROM INVESTING | $336.0K |
| Net Debt Issuance | -$268.0K |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $0 |
| NET CASH FROM FINANCING | -$202.0K |
| FREE CASH FLOW | -$4M |
| Net Change in Cash | $5M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $15M |
| Short-Term Investments | $17M |
| Net Receivables | $9M |
| Inventory | $5M |
| Other Current Assets | $2M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $47M |
| PP&E (Net) | $16M |
| Goodwill | $3M |
| Intangible Assets | $3M |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $60.0K |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $22M |
| TOTAL ASSETS | $69M |
| Account Payables | $3M |
| Short-Term Debt | $213.0K |
| Deferred Revenue | $3M |
| Other Current Liabilities | $0 |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $14M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $234.0K |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $234.0K |
| TOTAL LIABILITIES | $14M |
| Common Stock | $2.0K |
| Additional Paid-In Capital | $153M |
| Retained Earnings | -$97M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $123.0K |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $55M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $55M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $69M |
| Total Debt | $213.0K |
| Net Debt | -$15M |