| Metric | FY 2006 | Prior Q | FY 2005 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $72M | — | $68M | — | 5.5% |
| Op. Income | -$8M | — | -$11M | — | 25.3% |
| Gross Margin | 26.5% | — | 22.4% | — | 4.1pp |
| Net Margin | -8.7% | — | -14.1% | — | 5.4pp |
| EPS (Diluted) | $-3.35 | — | $-5.21 | — | 35.7% |
| Free Cash Flow | -$4M | — | -$3M | — | -46.9% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $72M |
| Cost of Revenue | $53M |
| GROSS PROFIT | $19M |
| R&D Expenses | $4M |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $23M |
| Other Expenses | $27.0K |
| Operating Expenses | $27M |
| Cost & Expenses | $80M |
| OPERATING INCOME | -$8M |
| Interest Income | $2M |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | $2M |
| INCOME BEFORE TAX | -$6M |
| Income Tax Expense | $0 |
| Net Income from Continuing Ops | -$6M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$6M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$6M |
| D&A | $5M |
| EBIT | -$8M |
| EBITDA | -$4M |
| EPS | -$3 |
| EPS Diluted | -$3 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$6M |
| Depreciation & Amortization | $5M |
| Stock-Based Compensation | $2M |
| Deferred Income Tax | -$1M |
| Other Non-Cash Items | $2M |
| Change in Working Capital | $144.0K |
| OPERATING CASH FLOW | $233.0K |
| Capital Expenditure | -$5M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | -$20M |
| Sales/Maturities of Investments | $18M |
| Other Investing Activities | -$94.0K |
| NET CASH FROM INVESTING | -$6M |
| Net Debt Issuance | -$766.0K |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $0 |
| NET CASH FROM FINANCING | -$723.0K |
| FREE CASH FLOW | -$4M |
| Net Change in Cash | -$6M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $10M |
| Short-Term Investments | $34M |
| Net Receivables | $8M |
| Inventory | $6M |
| Other Current Assets | $1M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $59M |
| PP&E (Net) | $10M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $428.0K |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $60.0K |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $10M |
| TOTAL ASSETS | $69M |
| Account Payables | $3M |
| Short-Term Debt | $269.0K |
| Deferred Revenue | $3M |
| Other Current Liabilities | $0 |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $13M |
| Long-Term Debt | $99.0K |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $302.0K |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $401.0K |
| TOTAL LIABILITIES | $14M |
| Common Stock | $2.0K |
| Additional Paid-In Capital | $152M |
| Retained Earnings | -$96M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$91.0K |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $55M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $55M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $69M |
| Total Debt | $368.0K |
| Net Debt | -$10M |