| Metric | Q4 2023 | Q3 2023 | Q4 2022 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $303M | $286M | $270M | 5.9% | 12.1% |
| Op. Income | $54M | $26M | $28M | 111.6% | 96.1% |
| Gross Margin | 49.2% | 45.5% | 43.6% | 3.7pp | 5.6pp |
| Net Margin | 12.9% | 6.5% | 6.8% | 6.5pp | 6.1pp |
| EPS (Diluted) | $1.63 | $0.77 | $0.77 | 111.7% | 111.7% |
| Free Cash Flow | $20M | $37M | -$9M | -44.9% | 317.5% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $303M |
| Cost of Revenue | $154M |
| GROSS PROFIT | $149M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $92M |
| SG&A Expenses | $92M |
| Other Expenses | $2M |
| Operating Expenses | $95M |
| Cost & Expenses | $248M |
| OPERATING INCOME | $54M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | $994.0K |
| INCOME BEFORE TAX | $55M |
| Income Tax Expense | $16M |
| Net Income from Continuing Ops | $39M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $39M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $39M |
| D&A | $12M |
| EBIT | $55M |
| EBITDA | $68M |
| EPS | $2 |
| EPS Diluted | $2 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $303M |
| Cost of Revenue | $154M |
| GROSS PROFIT | $149M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $92M |
| SG&A Expenses | $92M |
| Other Expenses | $2M |
| Operating Expenses | $95M |
| Cost & Expenses | $248M |
| OPERATING INCOME | $54M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | $994.0K |
| INCOME BEFORE TAX | $55M |
| Income Tax Expense | $16M |
| Net Income from Continuing Ops | $39M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $39M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $39M |
| D&A | $12M |
| EBIT | $55M |
| EBITDA | $68M |
| EPS | $2 |
| EPS Diluted | $2 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $39M |
| Depreciation & Amortization | $12M |
| Stock-Based Compensation | $5M |
| Deferred Income Tax | -$375.0K |
| Other Non-Cash Items | $116.0K |
| Change in Working Capital | -$26M |
| OPERATING CASH FLOW | $30M |
| Capital Expenditure | -$10M |
| Acquisitions (Net) | -$82.0K |
| Purchases of Investments | -$10M |
| Sales/Maturities of Investments | $2M |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | -$18M |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | $97.0K |
| Common Dividends Paid | -$15M |
| Other Financing Activities | $0 |
| NET CASH FROM FINANCING | -$15M |
| FREE CASH FLOW | $20M |
| Net Change in Cash | $480.0K |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $168M |
| Short-Term Investments | $40M |
| Net Receivables | $76M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $25M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $329M |
| PP&E (Net) | $238M |
| Goodwill | $1.3B |
| Intangible Assets | $252M |
| Long-Term Investments | $19M |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $36M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $1.8B |
| TOTAL ASSETS | $2.1B |
| Account Payables | $49M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $92M |
| Other Current Liabilities | $35M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $210M |
| Long-Term Debt | $61M |
| Deferred Revenue NC | $37M |
| Deferred Tax Liabilities | $28M |
| Other Non-Current Liabilities | $8M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $263M |
| TOTAL LIABILITIES | $473M |
| Common Stock | $244.0K |
| Additional Paid-In Capital | $1.5B |
| Retained Earnings | $169M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$34M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $1.7B |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $1.7B |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $2.1B |
| Total Debt | $213M |
| Net Debt | $45M |