| Metric | Q2 2025 | Q1 2025 | Q2 2024 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $321M | $304M | $312M | 5.9% | 2.9% |
| Op. Income | $46M | $40M | $42M | 15.0% | 9.1% |
| Gross Margin | 48.3% | 47.9% | 47.7% | 0.5pp | 0.6pp |
| Net Margin | 10.1% | 9.8% | 9.6% | 0.3pp | 0.5pp |
| EPS (Diluted) | $1.37 | $1.24 | $1.24 | 10.5% | 10.5% |
| Free Cash Flow | $20M | $57M | $14M | -64.5% | 50.2% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $321M |
| Cost of Revenue | $166M |
| GROSS PROFIT | $155M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $107M |
| SG&A Expenses | $107M |
| Other Expenses | $3M |
| Operating Expenses | $110M |
| Cost & Expenses | $276M |
| OPERATING INCOME | $46M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | -$315.0K |
| INCOME BEFORE TAX | $45M |
| Income Tax Expense | $13M |
| Net Income from Continuing Ops | $32M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $32M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $32M |
| D&A | $12M |
| EBIT | $49M |
| EBITDA | $61M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $321M |
| Cost of Revenue | $166M |
| GROSS PROFIT | $155M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $107M |
| SG&A Expenses | $107M |
| Other Expenses | $3M |
| Operating Expenses | $110M |
| Cost & Expenses | $276M |
| OPERATING INCOME | $46M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | -$315.0K |
| INCOME BEFORE TAX | $45M |
| Income Tax Expense | $13M |
| Net Income from Continuing Ops | $32M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $32M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $32M |
| D&A | $12M |
| EBIT | $49M |
| EBITDA | $61M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $32M |
| Depreciation & Amortization | -$11M |
| Stock-Based Compensation | $6M |
| Deferred Income Tax | -$3M |
| Other Non-Cash Items | $24M |
| Change in Working Capital | -$17M |
| OPERATING CASH FLOW | $31M |
| Capital Expenditure | -$11M |
| Acquisitions (Net) | -$16.0K |
| Purchases of Investments | -$79.0K |
| Sales/Maturities of Investments | $8M |
| Other Investing Activities | -$231.0K |
| NET CASH FROM INVESTING | -$3M |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | -$28M |
| Common Dividends Paid | -$14M |
| Other Financing Activities | $91.0K |
| NET CASH FROM FINANCING | -$42M |
| FREE CASH FLOW | $20M |
| Net Change in Cash | -$12M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $134M |
| Short-Term Investments | $31M |
| Net Receivables | $99M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $26M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $320M |
| PP&E (Net) | $211M |
| Goodwill | $1.2B |
| Intangible Assets | $248M |
| Long-Term Investments | $29M |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $52M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $1.8B |
| TOTAL ASSETS | $2.1B |
| Account Payables | $59M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $135M |
| Other Current Liabilities | $32M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $254M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $36M |
| Deferred Tax Liabilities | $28M |
| Other Non-Current Liabilities | $6M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $170M |
| TOTAL LIABILITIES | $425M |
| Common Stock | $239.0K |
| Additional Paid-In Capital | $1.5B |
| Retained Earnings | $236M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$59M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $1.7B |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $1.7B |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $2.1B |
| Total Debt | $120M |
| Net Debt | -$13M |