| Metric | Q2 2024 | Q1 2024 | Q2 2023 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $312M | $290M | $288M | 7.6% | 8.5% |
| Op. Income | $42M | $41M | $17M | 1.4% | 149.3% |
| Gross Margin | 47.7% | 45.7% | 43.9% | 2.1pp | 3.9pp |
| Net Margin | 9.6% | 10.2% | 4.9% | -0.7pp | 4.6pp |
| EPS (Diluted) | $1.24 | $1.23 | $0.59 | 0.8% | 110.2% |
| Free Cash Flow | $14M | $68M | -$4M | -80.2% | 436.7% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $312M |
| Cost of Revenue | $163M |
| GROSS PROFIT | $149M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $105M |
| SG&A Expenses | $105M |
| Other Expenses | $2M |
| Operating Expenses | $107M |
| Cost & Expenses | $270M |
| OPERATING INCOME | $42M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | -$123.0K |
| INCOME BEFORE TAX | $42M |
| Income Tax Expense | $12M |
| Net Income from Continuing Ops | $30M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $30M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $30M |
| D&A | $11M |
| EBIT | $44M |
| EBITDA | $55M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $312M |
| Cost of Revenue | $163M |
| GROSS PROFIT | $149M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $105M |
| SG&A Expenses | $105M |
| Other Expenses | $2M |
| Operating Expenses | $107M |
| Cost & Expenses | $270M |
| OPERATING INCOME | $42M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | -$123.0K |
| INCOME BEFORE TAX | $42M |
| Income Tax Expense | $12M |
| Net Income from Continuing Ops | $30M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $30M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $30M |
| D&A | $11M |
| EBIT | $44M |
| EBITDA | $55M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $30M |
| Depreciation & Amortization | $11M |
| Stock-Based Compensation | $7M |
| Deferred Income Tax | -$3M |
| Other Non-Cash Items | $127.0K |
| Change in Working Capital | -$20M |
| OPERATING CASH FLOW | $24M |
| Capital Expenditure | -$11M |
| Acquisitions (Net) | -$143.0K |
| Purchases of Investments | -$9M |
| Sales/Maturities of Investments | $14M |
| Other Investing Activities | $34.0K |
| NET CASH FROM INVESTING | -$5M |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | -$15M |
| Other Financing Activities | $172.0K |
| NET CASH FROM FINANCING | -$15M |
| FREE CASH FLOW | $14M |
| Net Change in Cash | $6M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $230M |
| Short-Term Investments | $26M |
| Net Receivables | $90M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $26M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $399M |
| PP&E (Net) | $229M |
| Goodwill | $1.2B |
| Intangible Assets | $249M |
| Long-Term Investments | $17M |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $43M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $1.8B |
| TOTAL ASSETS | $2.2B |
| Account Payables | $55M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $134M |
| Other Current Liabilities | $29M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $253M |
| Long-Term Debt | $61M |
| Deferred Revenue NC | $37M |
| Deferred Tax Liabilities | $28M |
| Other Non-Current Liabilities | $8M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $246M |
| TOTAL LIABILITIES | $499M |
| Common Stock | $246.0K |
| Additional Paid-In Capital | $1.5B |
| Retained Earnings | $199M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$47M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $1.7B |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $1.7B |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $2.2B |
| Total Debt | $198M |
| Net Debt | -$33M |