| Metric | Q3 2023 | Q2 2023 | Q3 2022 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $3M | -$2M | $3M | 233.3% | 13.9% |
| Op. Income | -$27M | -$33M | -$27M | 18.1% | -0.3% |
| Gross Margin | 63.7% | 147.0% | 68.2% | -83.3pp | -4.5pp |
| Net Margin | -741.9% | 1235.6% | -898.8% | -1977.4pp | 156.9pp |
| EPS (Diluted) | $-0.55 | $-0.69 | $-0.61 | 20.3% | 9.8% |
| Free Cash Flow | -$18M | -$23M | -$24M | 22.1% | 26.7% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $3M |
| Cost of Revenue | $1M |
| GROSS PROFIT | $2M |
| R&D Expenses | $20M |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $10M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $29M |
| Cost & Expenses | $31M |
| OPERATING INCOME | -$27M |
| Interest Income | $3M |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | $3M |
| INCOME BEFORE TAX | -$25M |
| Income Tax Expense | $0 |
| Net Income from Continuing Ops | -$25M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$25M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$25M |
| D&A | $1M |
| EBIT | -$25M |
| EBITDA | -$23M |
| EPS | -$1 |
| EPS Diluted | -$1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$25M |
| Depreciation & Amortization | $637.0K |
| Stock-Based Compensation | $7M |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $342.0K |
| Change in Working Capital | -$351.0K |
| OPERATING CASH FLOW | -$17M |
| Capital Expenditure | -$383.0K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $15M |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | $15M |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $0 |
| NET CASH FROM FINANCING | $562.0K |
| FREE CASH FLOW | -$18M |
| Net Change in Cash | -$2M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $190M |
| Short-Term Investments | $25M |
| Net Receivables | $96.0K |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $4M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $230M |
| PP&E (Net) | $9M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $569.0K |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $10M |
| TOTAL ASSETS | $240M |
| Account Payables | $3M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $9M |
| Other Current Liabilities | $5M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $25M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $41M |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $959.0K |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $42M |
| TOTAL LIABILITIES | $67M |
| Common Stock | $4.0K |
| Additional Paid-In Capital | $548M |
| Retained Earnings | -$375M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$147.0K |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $173M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $173M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $240M |
| Total Debt | $2M |
| Net Debt | -$187M |