| Metric | Q1 2022 | Q4 2021 | Q1 2021 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $3M | $0 | $0 | — | — |
| Op. Income | -$25M | -$25M | -$17M | -1.1% | -47.4% |
| Gross Margin | 79.2% | — | — | — | — |
| Net Margin | -821.6% | — | — | — | — |
| EPS (Diluted) | $-0.65 | $-0.66 | $-0.46 | 1.5% | -41.3% |
| Free Cash Flow | $32M | -$16M | -$20M | 292.3% | 255.6% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $3M |
| Cost of Revenue | $624.0K |
| GROSS PROFIT | $2M |
| R&D Expenses | $18M |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $9M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $27M |
| Cost & Expenses | $28M |
| OPERATING INCOME | -$25M |
| Interest Income | $104.0K |
| Other Income/Expenses | $146.0K |
| INCOME BEFORE TAX | -$25M |
| Income Tax Expense | $0 |
| Net Income from Continuing Ops | -$25M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$25M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$25M |
| D&A | $624.0K |
| EBIT | -$25M |
| EBITDA | -$24M |
| EPS | -$1 |
| EPS Diluted | -$1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$25M |
| Depreciation & Amortization | $247.0K |
| Stock-Based Compensation | $5M |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $612.0K |
| Change in Working Capital | $51M |
| OPERATING CASH FLOW | $32M |
| Capital Expenditure | -$841.0K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | -$144M |
| Sales/Maturities of Investments | $9M |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | -$136M |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $262.0K |
| NET CASH FROM FINANCING | $43M |
| FREE CASH FLOW | $32M |
| Net Change in Cash | -$61M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $84M |
| Short-Term Investments | $209M |
| Net Receivables | $265.0K |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $0 |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $306M |
| PP&E (Net) | $10M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $569.0K |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $10M |
| TOTAL ASSETS | $316M |
| Account Payables | $3M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $8M |
| Other Current Liabilities | $2M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $23M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $50M |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $4M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $53M |
| TOTAL LIABILITIES | $76M |
| Common Stock | $4.0K |
| Additional Paid-In Capital | $461M |
| Retained Earnings | -$221M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$684.0K |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $240M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $240M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $316M |
| Total Debt | $2M |
| Net Debt | -$83M |