| Metric | FY 2022 | Prior Q | FY 2021 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $12M | — | $0 | — | — |
| Op. Income | -$104M | — | -$86M | — | -21.3% |
| Gross Margin | 100.0% | — | — | — | — |
| Net Margin | -814.7% | — | — | — | — |
| EPS (Diluted) | $-2.60 | — | $-2.34 | — | -11.1% |
| Free Cash Flow | -$36M | — | -$68M | — | 47.4% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $12M |
| Cost of Revenue | $0 |
| GROSS PROFIT | $12M |
| R&D Expenses | $78M |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $39M |
| SG&A Expenses | $39M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $117M |
| Cost & Expenses | $117M |
| OPERATING INCOME | -$104M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | $3M |
| INCOME BEFORE TAX | -$101M |
| Income Tax Expense | $0 |
| Net Income from Continuing Ops | -$101M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$101M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$101M |
| D&A | $2M |
| EBIT | -$104M |
| EBITDA | -$103M |
| EPS | -$3 |
| EPS Diluted | -$3 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$101M |
| Depreciation & Amortization | $2M |
| Stock-Based Compensation | $23M |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $2M |
| Change in Working Capital | $43M |
| OPERATING CASH FLOW | -$32M |
| Capital Expenditure | -$4M |
| Acquisitions (Net) | $45M |
| Purchases of Investments | -$201M |
| Sales/Maturities of Investments | $159M |
| Other Investing Activities | -$45M |
| NET CASH FROM INVESTING | -$46M |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $1M |
| NET CASH FROM FINANCING | $46M |
| FREE CASH FLOW | -$36M |
| Net Change in Cash | -$31M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $114M |
| Short-Term Investments | $116M |
| Net Receivables | $588.0K |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $3M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $244M |
| PP&E (Net) | $11M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $569.0K |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $12M |
| TOTAL ASSETS | $256M |
| Account Payables | $766.0K |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $15M |
| Other Current Liabilities | $6M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $31M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $37M |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $3M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $40M |
| TOTAL LIABILITIES | $71M |
| Common Stock | $4.0K |
| Additional Paid-In Capital | $483M |
| Retained Earnings | -$297M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$1M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $185M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $185M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $256M |
| Total Debt | $2M |
| Net Debt | -$111M |