| Metric | Q4 2024 | Q3 2024 | Q4 2023 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $204M | $268M | $336M | -23.9% | -39.4% |
| Op. Income | $95M | $171M | $162M | -44.6% | -41.4% |
| Gross Margin | 54.6% | 49.2% | 59.3% | 5.4pp | -4.7pp |
| Net Margin | 33.6% | 59.2% | 35.9% | -25.6pp | -2.3pp |
| EPS (Diluted) | $1.43 | $3.16 | $2.34 | -54.7% | -38.9% |
| Free Cash Flow | $74M | $187M | $178M | -60.4% | -58.4% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $204M |
| Cost of Revenue | $93M |
| GROSS PROFIT | $111M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $24M |
| SG&A Expenses | $24M |
| Other Expenses | -$7M |
| Operating Expenses | $17M |
| Cost & Expenses | $109M |
| OPERATING INCOME | $95M |
| Interest Income | -$6M |
| Interest Expense | $574.0K |
| Other Income/Expenses | -$26M |
| INCOME BEFORE TAX | $69M |
| Income Tax Expense | $0 |
| Net Income from Continuing Ops | $69M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $69M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $69M |
| D&A | $45M |
| EBIT | $69M |
| EBITDA | $114M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $204M |
| Cost of Revenue | $93M |
| GROSS PROFIT | $111M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $24M |
| SG&A Expenses | $24M |
| Other Expenses | -$7M |
| Operating Expenses | $17M |
| Cost & Expenses | $109M |
| OPERATING INCOME | $95M |
| Interest Income | -$6M |
| Interest Expense | $574.0K |
| Other Income/Expenses | -$26M |
| INCOME BEFORE TAX | $69M |
| Income Tax Expense | $0 |
| Net Income from Continuing Ops | $69M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $69M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $69M |
| D&A | $45M |
| EBIT | $69M |
| EBITDA | $114M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $69M |
| Depreciation & Amortization | $47M |
| Stock-Based Compensation | $16M |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | -$41M |
| Change in Working Capital | $23M |
| OPERATING CASH FLOW | $113M |
| Capital Expenditure | -$39M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $119M |
| NET CASH FROM INVESTING | $119M |
| Net Debt Issuance | -$41M |
| Common Stock Repurchased | -$39M |
| Common Dividends Paid | -$20M |
| Other Financing Activities | -$14.0K |
| NET CASH FROM FINANCING | -$100M |
| FREE CASH FLOW | $74M |
| Net Change in Cash | $132M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $333M |
| Short-Term Investments | $74M |
| Net Receivables | $150M |
| Inventory | $10M |
| Other Current Assets | $4.0K |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $576M |
| PP&E (Net) | $3.2B |
| Goodwill | $8M |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $13M |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $46M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $3.3B |
| TOTAL ASSETS | $3.8B |
| Account Payables | $32M |
| Short-Term Debt | $123M |
| Deferred Revenue | $11M |
| Other Current Liabilities | $29M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $237M |
| Long-Term Debt | $666M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $731M |
| TOTAL LIABILITIES | $968M |
| Common Stock | $760.0K |
| Additional Paid-In Capital | $3.2B |
| Retained Earnings | $1.2B |
| Treasury Stock | -$1.5B |
| Accum. Other Comp. Income | $0 |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $2.9B |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $2.9B |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $3.8B |
| Total Debt | $862M |
| Net Debt | $529M |