| Metric | Q1 2023 | Q4 2022 | Q1 2022 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $514M | $519M | $390M | -0.8% | 31.8% |
| Op. Income | $216M | $216M | $124M | 0.0% | 75.1% |
| Gross Margin | 71.8% | 72.9% | 65.2% | -1.1pp | 6.6pp |
| Net Margin | 8.9% | 3.1% | -16.2% | 5.8pp | 25.0pp |
| EPS (Diluted) | $0.13 | $0.05 | $-0.20 | 168.0% | 166.3% |
| Free Cash Flow | $152M | $38M | $111M | 300.6% | 35.9% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $514M |
| Cost of Revenue | $145M |
| GROSS PROFIT | $369M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $79M |
| General & Administrative | $60M |
| SG&A Expenses | $139M |
| Other Expenses | $14M |
| Operating Expenses | $153M |
| Cost & Expenses | $298M |
| OPERATING INCOME | $216M |
| Interest Income | $272M |
| Interest Expense | $183M |
| Other Income/Expenses | -$155M |
| INCOME BEFORE TAX | $62M |
| Income Tax Expense | $16M |
| NET INCOME | $46M |
| D&A | $43M |
| EBIT | $210M |
| EBITDA | $253M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $514M |
| Cost of Revenue | $145M |
| GROSS PROFIT | $369M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $79M |
| General & Administrative | $60M |
| SG&A Expenses | $139M |
| Other Expenses | $14M |
| Operating Expenses | $153M |
| Cost & Expenses | $298M |
| OPERATING INCOME | $216M |
| Interest Income | $272M |
| Interest Expense | $183M |
| Other Income/Expenses | -$155M |
| INCOME BEFORE TAX | $62M |
| Income Tax Expense | $16M |
| NET INCOME | $46M |
| D&A | $43M |
| EBIT | $210M |
| EBITDA | $253M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $45M |
| Depreciation & Amortization | $43M |
| Stock-Based Compensation | $14M |
| Deferred Income Tax | $8M |
| Other Non-Cash Items | $87M |
| Change in Working Capital | $38M |
| OPERATING CASH FLOW | $235M |
| Capital Expenditure | -$84M |
| Acquisitions (Net) | -$773.4K |
| Purchases of Investments | -$15M |
| Sales/Maturities of Investments | $95M |
| Other Investing Activities | $15M |
| NET CASH FROM INVESTING | $10M |
| Net Debt Issuance | -$178M |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | -$462.6K |
| NET CASH FROM FINANCING | -$179M |
| FREE CASH FLOW | $152M |
| Net Change in Cash | $69M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $374M |
| Short-Term Investments | $1.5B |
| Net Receivables | $3.9B |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $51M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $5.9B |
| PP&E (Net) | $361M |
| Goodwill | $1.1B |
| Intangible Assets | $601M |
| Long-Term Investments | $29M |
| Tax Assets | $124M |
| Other Non-Current Assets | $54M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $2.3B |
| TOTAL ASSETS | $8.2B |
| Account Payables | $100M |
| Short-Term Debt | $389M |
| Deferred Revenue | $786M |
| Other Current Liabilities | $162M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $4.6B |
| Long-Term Debt | $536M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $102M |
| Other Non-Current Liabilities | $183M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $820M |
| TOTAL LIABILITIES | $5.5B |
| Common Stock | $15.3K |
| Additional Paid-In Capital | $0 |
| Retained Earnings | -$40M |
| Treasury Stock | -$14M |
| Accum. Other Comp. Income | $2.7B |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $2.7B |
| Minority Interest | $11M |
| TOTAL EQUITY | $2.7B |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $8.2B |
| Total Debt | $925M |
| Net Debt | $551M |