| Metric | Q3 2014 | Q2 2014 | Q3 2013 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $104.7K | $86.8K | $0 | 20.6% | — |
| Op. Income | -$24.4K | -$25.6K | -$76.2K | 4.7% | 68.0% |
| Gross Margin | 91.7% | 96.6% | — | -4.9pp | — |
| Net Margin | -25.4% | -34.2% | — | 8.8pp | — |
| EPS (Diluted) | $-37.45 | $-60.00 | $-330.00 | 37.6% | 88.7% |
| Free Cash Flow | -$15.7K | -$44.6K | -$121.6K | 64.7% | 87.1% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $104.7K |
| Cost of Revenue | $8.7K |
| GROSS PROFIT | $96.0K |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $24.4K |
| SG&A Expenses | $24.4K |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $24.4K |
| Cost & Expenses | $24.4K |
| OPERATING INCOME | -$24.4K |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $2.2K |
| Other Income/Expenses | -$3.4K |
| INCOME BEFORE TAX | -$26.6K |
| Income Tax Expense | -$2.2K |
| Net Income from Continuing Ops | -$27.9K |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $47.1K |
| NET INCOME | -$26.6K |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $19.3K |
| D&A | $0 |
| EBIT | $19.0K |
| EBITDA | $19.0K |
| EPS | -$37 |
| EPS Diluted | -$37 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$26.6K |
| Depreciation & Amortization | $0 |
| Stock-Based Compensation | $0 |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $2.2K |
| Change in Working Capital | $9.0K |
| OPERATING CASH FLOW | -$15.5K |
| Capital Expenditure | -$271 |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $271 |
| NET CASH FROM INVESTING | -$271 |
| Net Debt Issuance | -$5.7K |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $5.7K |
| NET CASH FROM FINANCING | $16.8K |
| FREE CASH FLOW | -$15.7K |
| Net Change in Cash | $1.4K |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $1.9K |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $0 |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $0 |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $1.9K |
| PP&E (Net) | $0 |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $0 |
| TOTAL ASSETS | $1.9K |
| Account Payables | $15.5K |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $0 |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $58.3K |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $0 |
| TOTAL LIABILITIES | $58.3K |
| Common Stock | $0 |
| Additional Paid-In Capital | $66M |
| Retained Earnings | -$67M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $9.5K |
| Other Equity | $265.4K |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | -$56.4K |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | -$56.4K |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $1.9K |
| Total Debt | $0 |
| Net Debt | -$1.9K |