| Metric | FY 2014 | Prior Q | FY 2013 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $0 | — | $0 | — | — |
| Op. Income | -$115.6K | — | -$41.1K | — | -181.4% |
| EPS (Diluted) | $-230.00 | — | $-125.00 | — | -84.0% |
| Free Cash Flow | -$88.6K | — | -$702.4K | — | 87.4% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $0 |
| Cost of Revenue | $0 |
| GROSS PROFIT | $0 |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $115.6K |
| SG&A Expenses | $115.6K |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $115.6K |
| Cost & Expenses | $115.6K |
| OPERATING INCOME | -$115.6K |
| Interest Income | -$513 |
| Interest Expense | $9.2K |
| Other Income/Expenses | -$9.2K |
| INCOME BEFORE TAX | -$124.8K |
| Income Tax Expense | -$30.0K |
| Net Income from Continuing Ops | -$87.2K |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | -$1M |
| NET INCOME | -$124.8K |
| Net Income Deductions | -$159.9K |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$950.7K |
| D&A | $0 |
| EBIT | -$974.3K |
| EBITDA | -$115.6K |
| EPS | -$230 |
| EPS Diluted | -$230 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$124.8K |
| Depreciation & Amortization | $2.1K |
| Stock-Based Compensation | $0 |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $6.9K |
| Change in Working Capital | $28.0K |
| OPERATING CASH FLOW | -$87.8K |
| Capital Expenditure | -$770 |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $770 |
| NET CASH FROM INVESTING | -$770 |
| Net Debt Issuance | $52.6K |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | -$11.3K |
| NET CASH FROM FINANCING | $80.4K |
| FREE CASH FLOW | -$88.6K |
| Net Change in Cash | -$7.4K |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $4.1K |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $0 |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $0 |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $5.4K |
| PP&E (Net) | $0 |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $0 |
| TOTAL ASSETS | $5.4K |
| Account Payables | $108.6K |
| Short-Term Debt | $12.1K |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $622.7K |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $92.7K |
| Long-Term Debt | $46.5K |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $72.0K |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $0 |
| TOTAL LIABILITIES | $92.7K |
| Common Stock | $0 |
| Additional Paid-In Capital | $63M |
| Retained Earnings | -$63M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $10.0K |
| Other Equity | -$62M |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | -$87.3K |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | -$87.3K |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $5.4K |
| Total Debt | $12.1K |
| Net Debt | $8.0K |