| Metric | Q4 2024 | Q3 2024 | Q4 2023 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $22M | $19M | $20M | 21.4% | 10.7% |
| Op. Income | -$11M | -$8M | -$4M | -48.4% | -159.1% |
| Gross Margin | 66.2% | 75.6% | 77.6% | -9.3pp | -11.4pp |
| Net Margin | -56.3% | -72.0% | -26.5% | 15.7pp | -29.8pp |
| EPS (Diluted) | $-0.33 | $-0.44 | $-0.19 | 25.0% | -73.7% |
| Free Cash Flow | -$9M | -$6M | $1M | -49.7% | -792.6% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $22M |
| Cost of Revenue | $8M |
| GROSS PROFIT | $15M |
| R&D Expenses | $6M |
| Selling & Marketing | $10M |
| General & Administrative | $11M |
| SG&A Expenses | $21M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $26M |
| Cost & Expenses | $34M |
| OPERATING INCOME | -$11M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $2M |
| Other Income/Expenses | -$1M |
| INCOME BEFORE TAX | -$13M |
| Income Tax Expense | $0 |
| Net Income from Continuing Ops | -$13M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $62.0K |
| NET INCOME | -$13M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$13M |
| D&A | $446.0K |
| EBIT | -$11M |
| EBITDA | -$11M |
| EPS | -$0 |
| EPS Diluted | -$0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$13M |
| Depreciation & Amortization | $446.0K |
| Stock-Based Compensation | $1M |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $5M |
| Change in Working Capital | -$2M |
| OPERATING CASH FLOW | -$9M |
| Capital Expenditure | -$89.0K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | -$2M |
| NET CASH FROM INVESTING | -$2M |
| Net Debt Issuance | $9M |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | -$436.0K |
| NET CASH FROM FINANCING | $10M |
| FREE CASH FLOW | -$9M |
| Net Change in Cash | -$1M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $19M |
| Short-Term Investments | $206.0K |
| Net Receivables | $24M |
| Inventory | $4M |
| Other Current Assets | $7M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $58M |
| PP&E (Net) | $33M |
| Goodwill | $19M |
| Intangible Assets | $20M |
| Long-Term Investments | $86.0K |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $11M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $83M |
| TOTAL ASSETS | $141M |
| Account Payables | $11M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $974.0K |
| Other Current Liabilities | $9M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $31M |
| Long-Term Debt | $55M |
| Deferred Revenue NC | $2.0K |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $78M |
| TOTAL LIABILITIES | $109M |
| Common Stock | $557.0K |
| Additional Paid-In Capital | $447M |
| Retained Earnings | -$420M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $0 |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $28M |
| Minority Interest | $4M |
| TOTAL EQUITY | $32M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $141M |
| Total Debt | $83M |
| Net Debt | $63M |