| Metric | Q1 2022 | Q4 2021 | Q1 2021 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $105M | $103M | $90M | 2.4% | 16.8% |
| Op. Income | $17M | $15M | $13M | 7.4% | 30.4% |
| Gross Margin | 66.4% | 65.3% | 66.7% | 1.0pp | -0.4pp |
| Net Margin | 12.0% | 12.4% | 11.3% | -0.4pp | 0.7pp |
| EPS (Diluted) | $0.34 | $0.34 | $0.28 | 0.0% | 21.4% |
| Free Cash Flow | -$8.0K | $27M | $18M | -100.0% | -100.0% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $105M |
| Cost of Revenue | $35M |
| GROSS PROFIT | $70M |
| R&D Expenses | $11M |
| Selling & Marketing | $25M |
| General & Administrative | $15M |
| SG&A Expenses | $40M |
| Other Expenses | $2M |
| Operating Expenses | $53M |
| Cost & Expenses | $89M |
| OPERATING INCOME | $17M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | $423.0K |
| INCOME BEFORE TAX | $17M |
| Income Tax Expense | $4M |
| Net Income from Continuing Ops | $13M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $13M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $13M |
| D&A | $6M |
| EBIT | $17M |
| EBITDA | $23M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $105M |
| Cost of Revenue | $35M |
| GROSS PROFIT | $70M |
| R&D Expenses | $11M |
| Selling & Marketing | $25M |
| General & Administrative | $15M |
| SG&A Expenses | $40M |
| Other Expenses | $2M |
| Operating Expenses | $53M |
| Cost & Expenses | $89M |
| OPERATING INCOME | $17M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | $423.0K |
| INCOME BEFORE TAX | $17M |
| Income Tax Expense | $4M |
| Net Income from Continuing Ops | $13M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $13M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $13M |
| D&A | $6M |
| EBIT | $17M |
| EBITDA | $23M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $13M |
| Depreciation & Amortization | $6M |
| Stock-Based Compensation | $9M |
| Deferred Income Tax | -$269.0K |
| Other Non-Cash Items | $1M |
| Change in Working Capital | -$24M |
| OPERATING CASH FLOW | $4M |
| Capital Expenditure | -$4M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | -$55M |
| Sales/Maturities of Investments | $65M |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | $6M |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | -$15M |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $651.0K |
| NET CASH FROM FINANCING | -$15M |
| FREE CASH FLOW | -$8.0K |
| Net Change in Cash | -$4M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $203M |
| Short-Term Investments | $40M |
| Net Receivables | $39M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $70M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $351M |
| PP&E (Net) | $43M |
| Goodwill | $144M |
| Intangible Assets | $56M |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $199.0K |
| Other Non-Current Assets | $19M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $262M |
| TOTAL ASSETS | $613M |
| Account Payables | $5M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $57M |
| Other Current Liabilities | $22M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $94M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $5M |
| Deferred Tax Liabilities | $7M |
| Other Non-Current Liabilities | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $27M |
| TOTAL LIABILITIES | $122M |
| Common Stock | $38.0K |
| Additional Paid-In Capital | $442M |
| Retained Earnings | $151M |
| Treasury Stock | -$101M |
| Accum. Other Comp. Income | -$709.0K |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $492M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $492M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $613M |
| Total Debt | $20M |
| Net Debt | -$183M |