| Metric | FY 2008 | Prior Q | FY 2007 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $31M | — | $25M | — | 21.8% |
| Op. Income | -$1M | — | -$2M | — | 22.6% |
| Gross Margin | 70.0% | — | 74.7% | — | -4.7pp |
| Net Margin | -6.2% | — | -8.6% | — | 2.4pp |
| EPS (Diluted) | $-3.22 | — | $-0.11 | — | -2827.3% |
| Free Cash Flow | -$2M | — | -$2M | — | 12.2% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $31M |
| Cost of Revenue | $9M |
| GROSS PROFIT | $21M |
| R&D Expenses | $4M |
| Selling & Marketing | $13M |
| General & Administrative | $7M |
| SG&A Expenses | $19M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $23M |
| Cost & Expenses | $32M |
| OPERATING INCOME | -$1M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $419.0K |
| Other Income/Expenses | -$391.0K |
| INCOME BEFORE TAX | -$2M |
| Income Tax Expense | $94.0K |
| Net Income from Continuing Ops | -$2M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$2M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$2M |
| D&A | $2M |
| EBIT | -$1M |
| EBITDA | $581.0K |
| EPS | -$3 |
| EPS Diluted | -$3 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$2M |
| Depreciation & Amortization | $2M |
| Stock-Based Compensation | $157.0K |
| Deferred Income Tax | $25.0K |
| Other Non-Cash Items | $474.0K |
| Change in Working Capital | -$2M |
| OPERATING CASH FLOW | -$807.0K |
| Capital Expenditure | -$884.0K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $1M |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | $379.0K |
| Net Debt Issuance | -$716.0K |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $5.0K |
| NET CASH FROM FINANCING | -$711.0K |
| FREE CASH FLOW | -$2M |
| Net Change in Cash | -$1M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $4M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $5M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $0 |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $13M |
| PP&E (Net) | $3M |
| Goodwill | $1M |
| Intangible Assets | $446.0K |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $2M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $6M |
| TOTAL ASSETS | $19M |
| Account Payables | $804.0K |
| Short-Term Debt | $3M |
| Deferred Revenue | $3M |
| Other Current Liabilities | $2M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $10M |
| Long-Term Debt | $732.0K |
| Deferred Revenue NC | $4M |
| Deferred Tax Liabilities | $82.0K |
| Other Non-Current Liabilities | $66M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $72M |
| TOTAL LIABILITIES | $81M |
| Common Stock | $1.0K |
| Additional Paid-In Capital | $5M |
| Retained Earnings | -$67M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$7M |
| Other Equity | $7M |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | -$62M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | -$62M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $19M |
| Total Debt | $4M |
| Net Debt | $720.0K |