| Metric | Q3 2022 | Q2 2022 | Q3 2021 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $189.0K | $464.0K | — | -59.3% | — |
| Op. Income | -$7M | -$6M | — | -4.5% | — |
| Gross Margin | -1906.9% | -837.5% | — | -1069.4pp | — |
| Net Margin | -3483.1% | -1383.6% | — | -2099.4pp | — |
| EPS (Diluted) | $-0.07 | $-0.06 | — | -8.8% | — |
| Free Cash Flow | -$6M | -$7M | — | 18.4% | — |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $189.0K |
| Cost of Revenue | $4M |
| GROSS PROFIT | -$4M |
| R&D Expenses | $4M |
| Selling & Marketing | $100.0K |
| General & Administrative | $3M |
| SG&A Expenses | $3M |
| Other Expenses | -$4M |
| Operating Expenses | $3M |
| Cost & Expenses | $7M |
| OPERATING INCOME | -$7M |
| Other Income/Expenses | $47.0K |
| INCOME BEFORE TAX | -$7M |
| Income Tax Expense | $0 |
| Net Income from Continuing Ops | -$7M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$7M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$7M |
| D&A | $7.0K |
| EBIT | -$7M |
| EBITDA | -$7M |
| EPS | -$0 |
| EPS Diluted | -$0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$7M |
| Depreciation & Amortization | $7.0K |
| Stock-Based Compensation | $460.0K |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $710.0K |
| Change in Working Capital | -$276.0K |
| OPERATING CASH FLOW | -$6M |
| Capital Expenditure | -$30.0K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | -$30.0K |
| Net Debt Issuance | -$909.0K |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | -$647.0K |
| NET CASH FROM FINANCING | -$2M |
| FREE CASH FLOW | -$6M |
| Net Change in Cash | -$7M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $37M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $0 |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $1M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $39M |
| PP&E (Net) | $615.0K |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $22.0K |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $637.0K |
| TOTAL ASSETS | $40M |
| Account Payables | $2M |
| Short-Term Debt | $4M |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $844.0K |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $8M |
| Long-Term Debt | $2M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $3M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $6M |
| TOTAL LIABILITIES | $14M |
| Common Stock | $260.0K |
| Additional Paid-In Capital | $12M |
| Retained Earnings | -$63M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $0 |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $26M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $26M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $40M |
| Total Debt | $6M |
| Net Debt | -$31M |