| Metric | Q2 2023 | Q1 2023 | Q2 2022 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $10.0K | $20.0K | $464.0K | -50.0% | -97.8% |
| Op. Income | -$21M | -$19M | -$6M | -10.1% | -224.8% |
| Gross Margin | -71980.0% | -32160.0% | -837.5% | -39820.0pp | -71142.5pp |
| Net Margin | -173700.0% | -74805.0% | -1383.6% | -98895.0pp | -172316.4pp |
| EPS (Diluted) | $-0.18 | $-0.12 | $-0.06 | -50.0% | -179.1% |
| Free Cash Flow | -$17M | -$13M | -$7M | -32.3% | -138.7% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $10.0K |
| Cost of Revenue | $7M |
| GROSS PROFIT | -$7M |
| R&D Expenses | $7M |
| Selling & Marketing | $100.0K |
| General & Administrative | $13M |
| SG&A Expenses | $13M |
| Other Expenses | -$7M |
| Operating Expenses | $13M |
| Cost & Expenses | $21M |
| OPERATING INCOME | -$21M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | $3M |
| INCOME BEFORE TAX | -$17M |
| Income Tax Expense | $0 |
| Net Income from Continuing Ops | -$17M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$17M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$17M |
| D&A | $20.0K |
| EBIT | -$21M |
| EBITDA | -$21M |
| EPS | -$0 |
| EPS Diluted | -$0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$17M |
| Depreciation & Amortization | $20.0K |
| Stock-Based Compensation | $0 |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $346.0K |
| Change in Working Capital | $335.0K |
| OPERATING CASH FLOW | -$17M |
| Capital Expenditure | -$30.0K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $45M |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | $45M |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $0 |
| NET CASH FROM FINANCING | $3M |
| FREE CASH FLOW | -$17M |
| Net Change in Cash | $31M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $119M |
| Short-Term Investments | $133M |
| Net Receivables | $0 |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $962.0K |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $255M |
| PP&E (Net) | $943.0K |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $3M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $4M |
| TOTAL ASSETS | $259M |
| Account Payables | $2M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $278.0K |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $10M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $146.0K |
| TOTAL LIABILITIES | $10M |
| Common Stock | $9.0K |
| Additional Paid-In Capital | $358M |
| Retained Earnings | -$109M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$180.0K |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $249M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $249M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $259M |
| Total Debt | $379.0K |
| Net Debt | -$119M |