| Metric | Q1 2022 | Q4 2021 | Q1 2021 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $663.0K | — | — | — | — |
| Op. Income | -$7M | — | — | — | — |
| Gross Margin | -717.9% | — | — | — | — |
| Net Margin | -1093.5% | — | — | — | — |
| EPS (Diluted) | $-0.08 | — | — | — | — |
| Free Cash Flow | -$7M | — | — | — | — |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $663.0K |
| Cost of Revenue | $5M |
| GROSS PROFIT | -$5M |
| R&D Expenses | $5M |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $2M |
| SG&A Expenses | $2M |
| Other Expenses | -$5M |
| Operating Expenses | $2M |
| Cost & Expenses | $8M |
| OPERATING INCOME | -$7M |
| Other Income/Expenses | -$151.0K |
| INCOME BEFORE TAX | -$7M |
| Income Tax Expense | $0 |
| Net Income from Continuing Ops | -$7M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$7M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$7M |
| D&A | $50.0K |
| EBIT | -$7M |
| EBITDA | -$7M |
| EPS | -$0 |
| EPS Diluted | -$0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$7M |
| Depreciation & Amortization | $50.0K |
| Stock-Based Compensation | $264.0K |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | -$1.0K |
| Change in Working Capital | $12.0K |
| OPERATING CASH FLOW | -$7M |
| Capital Expenditure | -$21.0K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | -$21.0K |
| Net Debt Issuance | -$908.0K |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $0 |
| NET CASH FROM FINANCING | -$908.0K |
| FREE CASH FLOW | -$7M |
| Net Change in Cash | -$8M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $234M |
| Short-Term Investments | $20M |
| Net Receivables | $0 |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $7M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $261M |
| PP&E (Net) | $7M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $44M |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $51M |
| TOTAL ASSETS | $312M |
| Account Payables | $3M |
| Short-Term Debt | $1M |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $11M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $15M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $4M |
| TOTAL LIABILITIES | $19M |
| Common Stock | $4.0K |
| Additional Paid-In Capital | $0 |
| Retained Earnings | -$211M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$1M |
| Other Equity | $429M |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $293M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $293M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $312M |
| Total Debt | $6M |
| Net Debt | -$228M |