| Metric | Q4 2024 | Q3 2024 | Q4 2023 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $15M | $13M | $74M | 11.7% | -79.5% |
| Op. Income | -$22M | -$19M | $51M | -16.8% | -143.0% |
| Gross Margin | -529.0% | 100.0% | 32.8% | -629.0pp | -561.8pp |
| Net Margin | -138.8% | -127.3% | 69.6% | -11.5pp | -208.5pp |
| EPS (Diluted) | $-0.39 | $-0.32 | $0.96 | -21.9% | -140.6% |
| Free Cash Flow | -$23M | $13M | -$17M | -283.4% | -33.8% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $15M |
| Cost of Revenue | $95M |
| GROSS PROFIT | -$80M |
| R&D Expenses | $29M |
| Selling & Marketing | $792.0K |
| General & Administrative | $6M |
| SG&A Expenses | $7M |
| Other Expenses | -$94M |
| Operating Expenses | -$58M |
| Cost & Expenses | $37M |
| OPERATING INCOME | -$22M |
| Interest Income | $1M |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | $1M |
| INCOME BEFORE TAX | -$21M |
| Income Tax Expense | $290.0K |
| Net Income from Continuing Ops | -$21M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$21M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$21M |
| D&A | $0 |
| EBIT | -$21M |
| EBITDA | -$21M |
| EPS | -$0 |
| EPS Diluted | -$0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$21M |
| Depreciation & Amortization | $0 |
| Stock-Based Compensation | $2M |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $268.0K |
| Change in Working Capital | -$4M |
| OPERATING CASH FLOW | -$23M |
| Capital Expenditure | $0 |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | $0 |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $0 |
| NET CASH FROM FINANCING | $0 |
| FREE CASH FLOW | -$23M |
| Net Change in Cash | -$23M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $53M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $52M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $2M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $107M |
| PP&E (Net) | $3M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $153.0K |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $3M |
| TOTAL ASSETS | $111M |
| Account Payables | $7M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $22M |
| Other Current Liabilities | $0 |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $49M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $12M |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $576.0K |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $15M |
| TOTAL LIABILITIES | $64M |
| Common Stock | $55.0K |
| Additional Paid-In Capital | $506M |
| Retained Earnings | -$460M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $0 |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $46M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $46M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $111M |
| Total Debt | $4M |
| Net Debt | -$49M |