| Metric | Q3 2023 | Q2 2023 | Q3 2022 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $25M | $3M | $1M | 837.9% | 2254.3% |
| Op. Income | -$2M | -$13M | -$12M | 85.0% | 83.7% |
| Gross Margin | 97.6% | -250.1% | 100.0% | 347.7pp | -2.4pp |
| Net Margin | -12.6% | -438.7% | -1079.0% | 426.1pp | 1066.4pp |
| EPS (Diluted) | $-0.06 | $-0.23 | $-0.33 | 73.6% | 81.6% |
| Free Cash Flow | $16M | -$19M | -$957.0K | 185.7% | 1763.0% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $25M |
| Cost of Revenue | $619.0K |
| GROSS PROFIT | $25M |
| R&D Expenses | $16M |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $6M |
| SG&A Expenses | $6M |
| Other Expenses | $5M |
| Operating Expenses | $27M |
| Cost & Expenses | $27M |
| OPERATING INCOME | -$2M |
| Interest Income | $950.0K |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | $940.0K |
| INCOME BEFORE TAX | -$994.0K |
| Income Tax Expense | $2M |
| Net Income from Continuing Ops | -$3M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$3M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$3M |
| D&A | $108.0K |
| EBIT | $3M |
| EBITDA | $3M |
| EPS | -$0 |
| EPS Diluted | -$0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$3M |
| Depreciation & Amortization | $108.0K |
| Stock-Based Compensation | $2M |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $6M |
| Change in Working Capital | $12M |
| OPERATING CASH FLOW | $16M |
| Capital Expenditure | $0 |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | $0 |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $0 |
| NET CASH FROM FINANCING | $220.0K |
| FREE CASH FLOW | $16M |
| Net Change in Cash | $16M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $94M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $3M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $5M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $102M |
| PP&E (Net) | $4M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $434.0K |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $5M |
| TOTAL ASSETS | $107M |
| Account Payables | $1M |
| Short-Term Debt | $2M |
| Deferred Revenue | $14M |
| Other Current Liabilities | $4M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $25M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $24M |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $62.0K |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $28M |
| TOTAL LIABILITIES | $53M |
| Common Stock | $53.0K |
| Additional Paid-In Capital | $496M |
| Retained Earnings | -$442M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $0 |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $54M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $54M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $107M |
| Total Debt | $6M |
| Net Debt | -$88M |