| Metric | FY 2023 | Prior Q | FY 2022 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $104M | — | $49M | — | 113.6% |
| Op. Income | $21M | — | -$42M | — | 150.9% |
| Gross Margin | 50.4% | — | 100.0% | — | -49.6pp |
| Net Margin | 22.0% | — | -95.5% | — | 117.5pp |
| EPS (Diluted) | $0.43 | — | $-1.23 | — | 135.0% |
| Free Cash Flow | -$33M | — | -$8M | — | -326.8% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $104M |
| Cost of Revenue | $51M |
| GROSS PROFIT | $52M |
| R&D Expenses | $51M |
| Selling & Marketing | $566.0K |
| General & Administrative | $25M |
| SG&A Expenses | $26M |
| Other Expenses | -$46M |
| Operating Expenses | $31M |
| Cost & Expenses | $82M |
| OPERATING INCOME | $21M |
| Interest Income | $4M |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | $4M |
| INCOME BEFORE TAX | $25M |
| Income Tax Expense | $3M |
| Net Income from Continuing Ops | $23M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $23M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $23M |
| D&A | $367.0K |
| EBIT | $27M |
| EBITDA | $27M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $104M |
| Cost of Revenue | $51M |
| GROSS PROFIT | $52M |
| R&D Expenses | $51M |
| Selling & Marketing | $566.0K |
| General & Administrative | $25M |
| SG&A Expenses | $26M |
| Other Expenses | -$46M |
| Operating Expenses | $31M |
| Cost & Expenses | $82M |
| OPERATING INCOME | $21M |
| Interest Income | $4M |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | $4M |
| INCOME BEFORE TAX | $25M |
| Income Tax Expense | $3M |
| Net Income from Continuing Ops | $23M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $23M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $23M |
| D&A | $367.0K |
| EBIT | $27M |
| EBITDA | $27M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $23M |
| Depreciation & Amortization | $367.0K |
| Stock-Based Compensation | $8M |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $6M |
| Change in Working Capital | -$70M |
| OPERATING CASH FLOW | -$33M |
| Capital Expenditure | $0 |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | $0 |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $0 |
| NET CASH FROM FINANCING | $221.0K |
| FREE CASH FLOW | -$33M |
| Net Change in Cash | -$33M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $76M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $51M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $4M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $131M |
| PP&E (Net) | $4M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $47M |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $435.0K |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $51M |
| TOTAL ASSETS | $182M |
| Account Payables | $1M |
| Short-Term Debt | $2M |
| Deferred Revenue | $27M |
| Other Current Liabilities | $3M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $37M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $34M |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $87.0K |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $38M |
| TOTAL LIABILITIES | $75M |
| Common Stock | $53.0K |
| Additional Paid-In Capital | $498M |
| Retained Earnings | -$391M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $0 |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $107M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $107M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $182M |
| Total Debt | $6M |
| Net Debt | -$71M |