| Metric | FY 2021 | Prior Q | FY 2020 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $3M | — | $9M | — | -67.1% |
| Op. Income | -$88M | — | -$79M | — | -11.2% |
| Gross Margin | 100.0% | — | -618.1% | — | 718.1pp |
| Net Margin | -2923.6% | — | -839.0% | — | -2084.6pp |
| EPS (Diluted) | $-2.91 | — | $-3.52 | — | 17.3% |
| Free Cash Flow | $0 | — | -$86M | — | 100.0% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $3M |
| Cost of Revenue | $0 |
| GROSS PROFIT | $3M |
| R&D Expenses | $65M |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $42M |
| SG&A Expenses | $42M |
| Other Expenses | -$15M |
| Operating Expenses | $91M |
| Cost & Expenses | $91M |
| OPERATING INCOME | -$88M |
| Interest Income | $346.0K |
| Interest Expense | $2M |
| Other Income/Expenses | -$2M |
| INCOME BEFORE TAX | -$90M |
| Income Tax Expense | $0 |
| Net Income from Continuing Ops | -$90M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$90M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$90M |
| D&A | $646.0K |
| EBIT | -$88M |
| EBITDA | -$87M |
| EPS | -$3 |
| EPS Diluted | -$3 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$90M |
| Depreciation & Amortization | $1M |
| Stock-Based Compensation | $0 |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $11M |
| Change in Working Capital | $13M |
| OPERATING CASH FLOW | -$64M |
| Capital Expenditure | $64M |
| Acquisitions (Net) | $39.0K |
| Purchases of Investments | -$44M |
| Sales/Maturities of Investments | $52M |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | $8M |
| Net Debt Issuance | $47M |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $0 |
| NET CASH FROM FINANCING | $84M |
| FREE CASH FLOW | $0 |
| Net Change in Cash | $27M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $113M |
| Short-Term Investments | $34M |
| Net Receivables | $3M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $0 |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $158M |
| PP&E (Net) | $8M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $6M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $13M |
| TOTAL ASSETS | $171M |
| Account Payables | $1M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $2M |
| Other Current Liabilities | $0 |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $19M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $9M |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $49M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $64M |
| TOTAL LIABILITIES | $83M |
| Common Stock | $32.0K |
| Additional Paid-In Capital | $456M |
| Retained Earnings | -$367M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$2.0K |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $88M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $88M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $171M |
| Total Debt | $7M |
| Net Debt | -$105M |