| Metric | FY 2017 | Prior Q | FY 2016 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $127M | — | $140M | — | -9.1% |
| Op. Income | -$62M | — | -$200M | — | 69.2% |
| Gross Margin | 7.7% | — | 13.5% | — | -5.8pp |
| Net Margin | -71.5% | — | -157.4% | — | 86.0pp |
| EPS (Diluted) | $-13.34 | — | $-34.40 | — | 61.2% |
| Free Cash Flow | -$4M | — | -$81M | — | 94.7% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $127M |
| Cost of Revenue | $118M |
| GROSS PROFIT | $10M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $8M |
| General & Administrative | $22M |
| SG&A Expenses | $30M |
| Other Expenses | -$439.0K |
| Operating Expenses | $39M |
| Cost & Expenses | $157M |
| OPERATING INCOME | -$62M |
| Interest Income | $384.0K |
| Interest Expense | $8M |
| Other Income/Expenses | -$17M |
| INCOME BEFORE TAX | -$91M |
| Income Tax Expense | $151.0K |
| Net Income from Continuing Ops | -$24M |
| Net Income from Discontinued Ops | -$64M |
| Other Adjustments | -$2M |
| NET INCOME | -$91M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$91M |
| D&A | $1M |
| EBIT | -$18M |
| EBITDA | -$15M |
| EPS | -$14 |
| EPS Diluted | -$13 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$91M |
| Depreciation & Amortization | $3M |
| Stock-Based Compensation | $798.0K |
| Deferred Income Tax | -$253.0K |
| Other Non-Cash Items | $62M |
| Change in Working Capital | $21M |
| OPERATING CASH FLOW | -$4M |
| Capital Expenditure | -$689.0K |
| Acquisitions (Net) | $43.0K |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | -$3M |
| NET CASH FROM INVESTING | -$3M |
| Net Debt Issuance | $3M |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | -$2M |
| NET CASH FROM FINANCING | $6M |
| FREE CASH FLOW | -$4M |
| Net Change in Cash | -$2M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $3M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $16M |
| Inventory | $16M |
| Other Current Assets | $95M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $131M |
| PP&E (Net) | $61M |
| Goodwill | $683.0K |
| Intangible Assets | $2M |
| Long-Term Investments | $70M |
| Tax Assets | $589.0K |
| Other Non-Current Assets | $51M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $186M |
| TOTAL ASSETS | $317M |
| Account Payables | $19M |
| Short-Term Debt | $40M |
| Deferred Revenue | $32M |
| Other Current Liabilities | $196M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $386M |
| Long-Term Debt | $23M |
| Deferred Revenue NC | $2M |
| Deferred Tax Liabilities | $748.0K |
| Other Non-Current Liabilities | $5M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $29M |
| TOTAL LIABILITIES | $415M |
| Common Stock | $1.0K |
| Additional Paid-In Capital | $490M |
| Retained Earnings | -$558M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$34M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | -$102M |
| Minority Interest | $4M |
| TOTAL EQUITY | -$98M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $317M |
| Total Debt | $196M |
| Net Debt | $193M |