| Metric | Q1 2021 | Q4 2020 | Q1 2020 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $0 | $0 | $0 | — | — |
| Op. Income | -$1M | -$1M | -$417.6K | 1.2% | -175.6% |
| EPS (Diluted) | $-0.22 | $-0.48 | $-1.65 | 54.2% | 86.7% |
| Free Cash Flow | -$2M | -$2M | -$321.7K | -12.4% | -488.1% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $0 |
| Cost of Revenue | $5.0K |
| GROSS PROFIT | -$5.0K |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $1M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $1M |
| Cost & Expenses | $1M |
| OPERATING INCOME | -$1M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $1.5K |
| Other Income/Expenses | $343.0K |
| INCOME BEFORE TAX | -$807.9K |
| Income Tax Expense | $0 |
| Net Income from Continuing Ops | -$807.9K |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$807.9K |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$807.9K |
| D&A | $5.0K |
| EBIT | -$806.4K |
| EBITDA | -$801.4K |
| EPS | -$0 |
| EPS Diluted | -$0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$807.9K |
| Depreciation & Amortization | $5.0K |
| Stock-Based Compensation | $0 |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $31.4K |
| Change in Working Capital | -$423.4K |
| OPERATING CASH FLOW | -$1M |
| Capital Expenditure | -$696.7K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | -$696.7K |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $0 |
| NET CASH FROM FINANCING | $3M |
| FREE CASH FLOW | -$2M |
| Net Change in Cash | $633.4K |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $3M |
| Short-Term Investments | $511.1K |
| Net Receivables | $0 |
| Inventory | $456.9K |
| Other Current Assets | $0 |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $4M |
| PP&E (Net) | $4M |
| Goodwill | $6M |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $10.0K |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $11M |
| TOTAL ASSETS | $14M |
| Account Payables | $232.2K |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $0 |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $505.7K |
| Long-Term Debt | $150.0K |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $2M |
| TOTAL LIABILITIES | $2M |
| Common Stock | $3.9K |
| Additional Paid-In Capital | $50M |
| Retained Earnings | -$37M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $0 |
| Other Equity | $72.9K |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $12M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $12M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $14M |
| Total Debt | $2M |
| Net Debt | -$965.8K |