| Metric | FY 2015 | Prior Q | FY 2014 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $63M | — | $61M | — | 3.5% |
| Op. Income | -$26M | — | $269.0K | — | -9911.5% |
| Gross Margin | 67.2% | — | 82.0% | — | -14.9pp |
| Net Margin | -47.3% | — | 0.2% | — | -47.5pp |
| EPS (Diluted) | $-4425.80 | — | $-473.70 | — | -834.3% |
| Free Cash Flow | -$20M | — | -$10M | — | -101.3% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $63M |
| Cost of Revenue | $21M |
| GROSS PROFIT | $43M |
| R&D Expenses | $6M |
| Selling & Marketing | $34M |
| General & Administrative | $30M |
| SG&A Expenses | $65M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $70M |
| Cost & Expenses | $90M |
| OPERATING INCOME | -$26M |
| Interest Income | $144.0K |
| Interest Expense | $1M |
| Other Income/Expenses | -$3M |
| INCOME BEFORE TAX | -$30M |
| Income Tax Expense | $7.0K |
| Net Income from Continuing Ops | -$30M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | -$4.3K |
| NET INCOME | -$30M |
| Net Income Deductions | -$3M |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$33M |
| D&A | $1M |
| EBIT | -$29M |
| EBITDA | -$28M |
| EPS | -$4.4K |
| EPS Diluted | -$4.4K |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$30M |
| Depreciation & Amortization | $1M |
| Stock-Based Compensation | $592.0K |
| Deferred Income Tax | $6M |
| Other Non-Cash Items | $843.0K |
| Change in Working Capital | $5M |
| OPERATING CASH FLOW | -$17M |
| Capital Expenditure | -$3M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | -$3M |
| Net Debt Issuance | $28M |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $1.5K |
| NET CASH FROM FINANCING | $39M |
| FREE CASH FLOW | -$20M |
| Net Change in Cash | $19M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $25M |
| Short-Term Investments | $3M |
| Net Receivables | $2M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $12M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $46M |
| PP&E (Net) | $4M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $10M |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $8M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $22M |
| TOTAL ASSETS | $68M |
| Account Payables | $19M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $0 |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $44M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $781.0K |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $40M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $41M |
| TOTAL LIABILITIES | $85M |
| Common Stock | $2.0K |
| Additional Paid-In Capital | $0 |
| Retained Earnings | -$63M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $972.0K |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | -$17M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | -$17M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $68M |
| Total Debt | $0 |
| Net Debt | -$25M |