| Metric | Q3 2021 | Q2 2021 | Q3 2020 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $83.5K | $7.8K | $11.6K | 973.3% | 618.3% |
| Op. Income | -$8M | -$4M | -$2M | -94.7% | -420.3% |
| Gross Margin | -90.9% | -1012.2% | -74.7% | 921.3pp | -16.2pp |
| Net Margin | -10090.8% | -55797.9% | -13990.8% | 45707.1pp | 3900.0pp |
| EPS (Diluted) | $-16.16 | $-8.85 | $-3.56 | -82.6% | -353.9% |
| Free Cash Flow | -$1M | -$1M | -$245.8K | -5.9% | -358.1% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $83.5K |
| Cost of Revenue | $159.4K |
| GROSS PROFIT | -$75.9K |
| R&D Expenses | $9.7K |
| Selling & Marketing | $42.8K |
| General & Administrative | $8M |
| SG&A Expenses | $8M |
| Other Expenses | $5.2K |
| Operating Expenses | $8M |
| Cost & Expenses | $9M |
| OPERATING INCOME | -$8M |
| Interest Income | $55 |
| Interest Expense | $12.3K |
| Other Income/Expenses | -$7.0K |
| INCOME BEFORE TAX | -$8M |
| Income Tax Expense | $1.3K |
| Net Income from Continuing Ops | -$8M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$8M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$8M |
| D&A | $802.2K |
| EBIT | -$8M |
| EBITDA | -$8M |
| EPS | -$16 |
| EPS Diluted | -$16 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$8M |
| Depreciation & Amortization | $802.2K |
| Stock-Based Compensation | $7M |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $12.3K |
| Change in Working Capital | -$75.8K |
| OPERATING CASH FLOW | -$1M |
| Capital Expenditure | $0 |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | $0 |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $0 |
| NET CASH FROM FINANCING | $7M |
| FREE CASH FLOW | -$1M |
| Net Change in Cash | $6M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $6M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $157.4K |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $97.5K |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $6M |
| PP&E (Net) | $540.9K |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $5M |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $5M |
| TOTAL ASSETS | $11M |
| Account Payables | $104.7K |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $35.6K |
| Other Current Liabilities | $343.9K |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $1M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $25M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $26M |
| TOTAL LIABILITIES | $27M |
| Common Stock | $970 |
| Additional Paid-In Capital | $13M |
| Retained Earnings | -$28M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$19.5K |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | -$15M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | -$15M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $11M |
| Total Debt | $533.3K |
| Net Debt | -$5M |