| Metric | Q3 2023 | Q2 2023 | Q3 2022 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $28M | $27M | $20M | 2.7% | 34.5% |
| Op. Income | $688.0K | $747.0K | -$2M | -7.9% | 135.7% |
| Gross Margin | 20.3% | 16.5% | 16.2% | 3.8pp | 4.1pp |
| Net Margin | 1.9% | 1.9% | -7.8% | 0.0pp | 9.8pp |
| EPS (Diluted) | $0.12 | $0.11 | $-0.45 | 9.1% | 126.7% |
| Free Cash Flow | -$305.0K | $797.0K | -$10M | -138.3% | 97.0% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $28M |
| Cost of Revenue | $22M |
| GROSS PROFIT | $6M |
| R&D Expenses | $741.0K |
| Selling & Marketing | $2M |
| General & Administrative | $2M |
| SG&A Expenses | $4M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $5M |
| Cost & Expenses | $27M |
| OPERATING INCOME | $688.0K |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $6.0K |
| Other Income/Expenses | -$65.0K |
| INCOME BEFORE TAX | $623.0K |
| Income Tax Expense | $96.0K |
| Net Income from Continuing Ops | $527.0K |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $527.0K |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $527.0K |
| D&A | $67.0K |
| EBIT | $629.0K |
| EBITDA | $696.0K |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $28M |
| Cost of Revenue | $22M |
| GROSS PROFIT | $6M |
| R&D Expenses | $741.0K |
| Selling & Marketing | $2M |
| General & Administrative | $2M |
| SG&A Expenses | $4M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $5M |
| Cost & Expenses | $27M |
| OPERATING INCOME | $688.0K |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $6.0K |
| Other Income/Expenses | -$65.0K |
| INCOME BEFORE TAX | $623.0K |
| Income Tax Expense | $96.0K |
| Net Income from Continuing Ops | $527.0K |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $527.0K |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $527.0K |
| D&A | $67.0K |
| EBIT | $629.0K |
| EBITDA | $696.0K |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $527.0K |
| Depreciation & Amortization | $67.0K |
| Stock-Based Compensation | $371.0K |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $81.0K |
| Change in Working Capital | -$1M |
| OPERATING CASH FLOW | -$304.0K |
| Capital Expenditure | -$1.0K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | -$1.0K |
| Net Debt Issuance | -$37.0K |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $0 |
| NET CASH FROM FINANCING | $382.0K |
| FREE CASH FLOW | -$305.0K |
| Net Change in Cash | $77.0K |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $10M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $32M |
| Inventory | $4M |
| Other Current Assets | $2M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $48M |
| PP&E (Net) | $200.0K |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $11M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $11M |
| TOTAL ASSETS | $59M |
| Account Payables | $23M |
| Short-Term Debt | $37.0K |
| Deferred Revenue | $11.0K |
| Other Current Liabilities | $10M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $34M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $1M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $1M |
| TOTAL LIABILITIES | $36M |
| Common Stock | $43.0K |
| Additional Paid-In Capital | $272M |
| Retained Earnings | -$249M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $0 |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $23M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $23M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $59M |
| Total Debt | $157.0K |
| Net Debt | -$10M |