| Metric | Q3 2022 | Q2 2022 | Q3 2021 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $83M | $75M | $74M | 9.6% | 12.0% |
| Op. Income | $2M | $2M | -$6M | -11.2% | 131.2% |
| Gross Margin | 33.5% | 34.1% | 30.0% | -0.6pp | 3.5pp |
| Net Margin | 3.5% | 3.7% | -7.3% | -0.1pp | 10.9pp |
| EPS (Diluted) | $0.80 | $0.80 | $-1.65 | 0.0% | 148.7% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $83M |
| Cost of Revenue | $55M |
| GROSS PROFIT | $28M |
| R&D Expenses | $11M |
| Selling & Marketing | $10M |
| General & Administrative | $4M |
| SG&A Expenses | $14M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $26M |
| Cost & Expenses | $81M |
| OPERATING INCOME | $2M |
| Interest Income | $321.2K |
| Interest Expense | $68.4K |
| Other Income/Expenses | $1M |
| INCOME BEFORE TAX | $3M |
| Income Tax Expense | $0 |
| Net Income from Continuing Ops | $3M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $3M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $3M |
| D&A | $0 |
| EBIT | $3M |
| EBITDA | $3M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $83M |
| Cost of Revenue | $55M |
| GROSS PROFIT | $28M |
| R&D Expenses | $11M |
| Selling & Marketing | $10M |
| General & Administrative | $4M |
| SG&A Expenses | $14M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $26M |
| Cost & Expenses | $81M |
| OPERATING INCOME | $2M |
| Interest Income | $321.2K |
| Interest Expense | $68.4K |
| Other Income/Expenses | $1M |
| INCOME BEFORE TAX | $3M |
| Income Tax Expense | $0 |
| Net Income from Continuing Ops | $3M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $3M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $3M |
| D&A | $0 |
| EBIT | $3M |
| EBITDA | $3M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $76M |
| Short-Term Investments | $15M |
| Net Receivables | $487.7K |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $809.2K |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $96M |
| PP&E (Net) | $8M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $197.1K |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $43.3K |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $9M |
| TOTAL ASSETS | $104M |
| Account Payables | $8M |
| Short-Term Debt | $6M |
| Deferred Revenue | $4M |
| Other Current Liabilities | $0 |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $50M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $622.6K |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $2M |
| TOTAL LIABILITIES | $52M |
| Common Stock | $103.9K |
| Additional Paid-In Capital | $387M |
| Retained Earnings | -$338M |
| Treasury Stock | -$2.0K |
| Accum. Other Comp. Income | $3M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $53M |
| Minority Interest | -$584 |
| TOTAL EQUITY | $53M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $104M |
| Total Debt | $10M |
| Net Debt | -$65M |