| Metric | Q2 2021 | Q1 2021 | Q2 2020 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $82M | $75M | — | 8.2% | — |
| Op. Income | -$5M | $2M | — | -316.1% | — |
| Gross Margin | 28.4% | 32.5% | — | -4.1pp | — |
| Net Margin | -5.2% | 3.2% | — | -8.4pp | — |
| EPS (Diluted) | $-1.32 | $-3.39 | — | 61.2% | — |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $82M |
| Cost of Revenue | $59M |
| GROSS PROFIT | $23M |
| R&D Expenses | $9M |
| Selling & Marketing | $16M |
| General & Administrative | $3M |
| SG&A Expenses | $19M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $28M |
| Cost & Expenses | $86M |
| OPERATING INCOME | -$5M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $45.0K |
| Other Income/Expenses | $373.0K |
| INCOME BEFORE TAX | -$4M |
| Income Tax Expense | $0 |
| Net Income from Continuing Ops | -$4M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$4M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$4M |
| D&A | $0 |
| EBIT | -$4M |
| EBITDA | -$4M |
| EPS | -$1 |
| EPS Diluted | -$1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $72M |
| Short-Term Investments | $235.7K |
| Net Receivables | $1M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $441.6K |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $79M |
| PP&E (Net) | $8M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $400.5K |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $206.8K |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $9M |
| TOTAL ASSETS | $88M |
| Account Payables | $10M |
| Short-Term Debt | $5M |
| Deferred Revenue | $2M |
| Other Current Liabilities | $0 |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $46M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $720.9K |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $3M |
| TOTAL LIABILITIES | $49M |
| Common Stock | $102.0K |
| Additional Paid-In Capital | $381M |
| Retained Earnings | -$342M |
| Treasury Stock | -$2.5K |
| Accum. Other Comp. Income | -$845.9K |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $39M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $39M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $88M |
| Total Debt | $8M |
| Net Debt | -$63M |