| Metric | FY 2019 | Prior Q | FY 2018 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $173M | — | $117M | — | 47.8% |
| Op. Income | -$19M | — | -$1M | — | -1481.3% |
| Gross Margin | 22.9% | — | 29.2% | — | -6.3pp |
| Net Margin | -11.3% | — | -1.2% | — | -10.1pp |
| EPS (Diluted) | $-6.14 | — | $-0.50 | — | -1135.3% |
| Free Cash Flow | -$18M | — | -$504.8K | — | -3521.5% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $173M |
| Cost of Revenue | $133M |
| GROSS PROFIT | $40M |
| R&D Expenses | $23M |
| Selling & Marketing | $30M |
| General & Administrative | $7M |
| SG&A Expenses | $37M |
| Other Expenses | -$1M |
| Operating Expenses | $59M |
| Cost & Expenses | $192M |
| OPERATING INCOME | -$19M |
| Interest Income | $43.8K |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | -$83.6K |
| INCOME BEFORE TAX | -$19M |
| Income Tax Expense | $0 |
| Net Income from Continuing Ops | -$19M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$19M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$157M |
| D&A | $2M |
| EBIT | -$19M |
| EBITDA | -$18M |
| EPS | -$6 |
| EPS Diluted | -$6 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$19M |
| Depreciation & Amortization | $2M |
| Stock-Based Compensation | $0 |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | -$172.1K |
| Change in Working Capital | $4M |
| OPERATING CASH FLOW | -$14M |
| Capital Expenditure | -$4M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | -$219.9K |
| NET CASH FROM INVESTING | -$4M |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $0 |
| NET CASH FROM FINANCING | $0 |
| FREE CASH FLOW | -$18M |
| Net Change in Cash | -$18M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $12M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $938.8K |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $340.3K |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $15M |
| PP&E (Net) | $5M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $248.5K |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $311.7K |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $5M |
| TOTAL ASSETS | $21M |
| Account Payables | $11M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $2M |
| Other Current Liabilities | $535.2K |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $28M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $284M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $284M |
| TOTAL LIABILITIES | $313M |
| Common Stock | $27.6K |
| Additional Paid-In Capital | $0 |
| Retained Earnings | -$293M |
| Treasury Stock | -$2.6K |
| Accum. Other Comp. Income | $647.1K |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | -$292M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | -$292M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $21M |
| Total Debt | $0 |
| Net Debt | -$12M |