| Metric | Q1 2024 | Q4 2023 | Q1 2023 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $48.0K | $35.5K | $47.9K | 35.0% | 0.3% |
| Op. Income | -$2M | -$2M | -$2M | 28.4% | 30.2% |
| Gross Margin | 48.4% | 20.9% | 37.2% | 27.4pp | 11.2pp |
| Net Margin | -5221.7% | -7149.8% | -5435.1% | 1928.1pp | 213.4pp |
| EPS (Diluted) | $43.12 | $-150.56 | $-167.44 | 128.6% | 125.8% |
| Free Cash Flow | -$1M | -$1M | -$2M | -18.9% | 8.5% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $48.0K |
| Cost of Revenue | $24.8K |
| GROSS PROFIT | $23.2K |
| R&D Expenses | $102.0K |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $2M |
| SG&A Expenses | $2M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $2M |
| Cost & Expenses | $2M |
| OPERATING INCOME | -$2M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $232.5K |
| Other Income/Expenses | -$797.1K |
| INCOME BEFORE TAX | -$3M |
| Income Tax Expense | $0 |
| Net Income from Continuing Ops | -$3M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$3M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$4M |
| D&A | $96.4K |
| EBIT | -$2M |
| EBITDA | -$2M |
| EPS | $43 |
| EPS Diluted | $43 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$3M |
| Depreciation & Amortization | $96.4K |
| Stock-Based Compensation | $214.4K |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $838.0K |
| Change in Working Capital | -$96.7K |
| OPERATING CASH FLOW | -$1M |
| Capital Expenditure | $0 |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | $0 |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $0 |
| NET CASH FROM FINANCING | $0 |
| FREE CASH FLOW | -$1M |
| Net Change in Cash | -$1M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $1M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $25.1K |
| Inventory | $320.6K |
| Other Current Assets | $15.3K |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $2M |
| PP&E (Net) | $252.9K |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $2M |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $27.4K |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $3M |
| TOTAL ASSETS | $5M |
| Account Payables | $632.7K |
| Short-Term Debt | $2M |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $0 |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $3M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $176.7K |
| TOTAL LIABILITIES | $4M |
| Common Stock | $200 |
| Additional Paid-In Capital | $93M |
| Retained Earnings | -$92M |
| Treasury Stock | -$38.0K |
| Accum. Other Comp. Income | $0 |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $992.6K |
| Minority Interest | -$53.7K |
| TOTAL EQUITY | $938.9K |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $5M |
| Total Debt | $2M |
| Net Debt | $853.4K |