| Metric | Q3 2021 | Q2 2021 | Q3 2020 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $12M | $12M | $12M | -4.7% | -3.7% |
| Op. Income | $2M | $2M | $1M | 44.1% | 83.4% |
| Gross Margin | 74.4% | 72.6% | 65.6% | 1.8pp | 8.8pp |
| Net Margin | 18.7% | 10.7% | 9.8% | 8.1pp | 8.9pp |
| EPS (Diluted) | $0.02 | $0.01 | $0.02 | 67.3% | 58.7% |
| Free Cash Flow | $66.5K | $656.1K | $549.4K | -89.9% | -87.9% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $12M |
| Cost of Revenue | $3M |
| GROSS PROFIT | $9M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $5M |
| General & Administrative | $1M |
| SG&A Expenses | $6M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $6M |
| Cost & Expenses | $9M |
| OPERATING INCOME | $2M |
| Interest Income | $283.3K |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | -$320.7K |
| INCOME BEFORE TAX | $2M |
| Income Tax Expense | -$34.0K |
| Net Income from Continuing Ops | $2M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $2M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $2M |
| D&A | $70.8K |
| EBIT | $2M |
| EBITDA | $3M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $12M |
| Cost of Revenue | $3M |
| GROSS PROFIT | $9M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $5M |
| General & Administrative | $1M |
| SG&A Expenses | $6M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $6M |
| Cost & Expenses | $9M |
| OPERATING INCOME | $2M |
| Interest Income | $283.3K |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | -$320.7K |
| INCOME BEFORE TAX | $2M |
| Income Tax Expense | -$34.0K |
| Net Income from Continuing Ops | $2M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $2M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $2M |
| D&A | $70.8K |
| EBIT | $2M |
| EBITDA | $3M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $2M |
| Depreciation & Amortization | $70.8K |
| Stock-Based Compensation | $0 |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $2M |
| Change in Working Capital | -$4M |
| OPERATING CASH FLOW | $66.5K |
| Capital Expenditure | $0 |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | -$500.0K |
| NET CASH FROM INVESTING | -$500.0K |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | -$206.1K |
| NET CASH FROM FINANCING | -$206.1K |
| FREE CASH FLOW | $66.5K |
| Net Change in Cash | -$529.4K |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $537.0K |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $7M |
| Inventory | $11M |
| Other Current Assets | $10.1K |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $19M |
| PP&E (Net) | $0 |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $2M |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $2M |
| TOTAL ASSETS | $21M |
| Account Payables | $0 |
| Short-Term Debt | $8M |
| Deferred Revenue | $14.3K |
| Other Current Liabilities | $11M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $19M |
| Long-Term Debt | $643.8K |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $300.8K |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $944.6K |
| TOTAL LIABILITIES | $20M |
| Common Stock | $899 |
| Additional Paid-In Capital | $19M |
| Retained Earnings | -$18M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$192.3K |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $982.1K |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $982.1K |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $21M |
| Total Debt | $8M |
| Net Debt | $8M |